Pokud nepošleme Ukrajině pomoc, přijde o další území, obává se Biden

před 4 měsíce 79

Prezident Spojených států Joe Biden je přesvědčen o tom, že americký Kongres obnoví válečnou pomoc Ukrajině. Řekl to v sobotním telefonickém rozhovoru s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Zároveň ale Biden varoval, že pokud se Ukrajina nedočká další americké pomoci, mohlo by ji Rusko připravit o další území.

Biden se o rozhovoru se Zelenským zmínil novinářům po návštěvě kostela v americkém státě Delaware. „Dnes odpoledne jsem mluvil se Zelenským, abych mu sdělil, že jsem přesvědčen o tom, že ty peníze dostaneme,“ poznamenal s tím, že opak by byl „absurdní“ a „neetický“.

„Budu bojovat za to, aby dostali munici, kterou potřebují,“ řekl také americký prezident.

Zelenskyj v sobotu na mnichovské bezpečnostní konferenci žádal o další pomoc pro svou zemi, která v posledních dnech po dlouhých bojích přišla o město Avdijivka, které obsadily ruské síly.

Republikáni v americkém Kongresu zatím v důsledku sporů týkajících se především migrace a ochrany americko-mexických hranic blokují vyčlenění dalších asi 60 miliard dolarů (přes 1,4 bilionu korun) na vojenskou a ekonomickou podporu Kyjeva.

Biden na ně opakovaně apeloval, aby pomoc uvolnili, a zvýšili tak ukrajinské možnosti ve válce proti Rusku.

Přečtěte celý článek