Pokud nevyřešíme Babiše, neuvidíme ze 180 miliard ani korunu. Je to šílené, reaguje opozice

2 měsíce starý 30

Opoziční strany pochybují o tom, že za současné vlády je možné vyřešit střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO), kterým je podmíněno vyplacení kompletních 180 miliard korun dotací z mimořádného krizového fondu Evropské unie. Na sociálních sítích lídři opozičních subjektů uvedli, že řešením jsou říjnové sněmovní volby, ve kterých chtějí Babiše v čele vlády nahradit.

Evropská komise dnes schválila český národní plán obnovy, který Česku otevře cestu ke 180 miliardám korun dotací. Plán podle komise splňuje stanovená ekologická či digitální kritéria, české úřady však budou muset zabránit možnému střetu zájmů premiéra, aby mohla země inkasovat všechny peníze.

Peníze bude možné získat pouze v případě, pokud české úřady zabrání tomu, aby Babiš „opět odkláněl peníze pro své firmy“, uvedl na twitteru předseda Pirátů Ivan Bartoš. „To si lze za současné vlády ale jen těžko představit. Je to šílené,“ doplnil.

Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) na twitteru napsala, že Babišův střet zájmů ohrožuje budoucnost ČR. „Vyřešit to můžeme spolu už na podzim,“ odkázala na sněmovní volby. Podle šéfky TOP 09 Markéty Pekarové Adamové schválila Evropská komise český národní plán obnovy pouze z milosti. „Splnil jen základní požadavky a není promyšlený. Co je však vůbec nejdůležitější, vyplácení peněz podmiňuje EU zabráněním střetu zájmů premiéra. Ten ministerstva soustavně obhajují. Andrej Babiš tedy ohrožuje vyplacení 180 miliard korun,“ uvedla.

Přečtěte si další reakce veřejnosti:

Předseda ODS Petr Fiala:

Získání 180 miliard z krizového fondu EU pro ČR je podmíněno tím, že premiér Babiš nebude ve střetu zájmů.

Nejčistější řešení tedy evidentně je, že už od podzimu nebude Andrej Babiš premiérem vůbec.

Uděláme pro to vše, co bude v našich silách. #SPOLUproZMENU

— Petr Fiala (@P_Fiala) July 19, 2021

Novinář a komentátor Petr Honzejk:

V den kdy se ukázalo, že když se nevyřeší Babišův střet zájmů, nedostaneme 180 miliard z Fondu obnovy, zažaluje mlékárna Agrofertu Evropskou komisi a Babiš, který tvrdí, že s Agrofertem nemá nic společného, z něj inkasuje dle majetkového přiznání 76 milionů. Česko, země příběhů.

— Petr Honzejk (@PetrHonzejk) July 19, 2021

Předseda KDU–ČSL Marian Jurečka:

Evropská komise nás opět nenechává ve štychu. Když tyto peníze správně využijeme, tak mohou velmi pomoci restartovat naší ekonomiku a posunout nás i v digitalizaci nebo péči o životní prostředí.https://t.co/W92ZT9vU3P

— Marian Jurečka (@MJureka) July 19, 2021

Europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09):

Babišův střet zájmů se nám stále vrací jako bumerang!
Teď při schvalování Národního plánu obnovy. Je fajn, že nám ho na druhý pokus schválili, ale pokud do r. 2022 nebudeme mít vyřešen premiérův střet zájmu, neuvidíme z těchto 180 miliard z EU ani korunu. To jen aby nezapadlo..🤨

— Jiří Pospíšil (@Pospisil_Jiri) July 19, 2021

Bývalý politik Miroslav Kalousek:

Je to prosté : Země EU si společně půjčují do Fondu obnovy obrovské prostředky. Pro ČR je tam víc peněz, než sami zaplatíme. Ale nesmí je tu rozkrádat premiér ve střetu zájmů. Když si ho znovu zvolíme, budeme jenom platit, nedostaneme nic. Je to na nás.https://t.co/LikqKvy4Df

— Miroslav Kalousek (@kalousekm) July 19, 2021

Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU–ČSL):

❗️ Agrofert zažaloval podruhé Evropskou komisi, chce odblokovat dotace

❗️ Žalobce dostal termín. Do konce prázdnin má říct, zda pošle @AndrejBabis k soudu

❗️ 180 miliard pro Česko? Zabraňte Babišovu střetu zájmů, jinak nezaplatíme, vzkázal Brusel

Opravdu není Babiš problém?!

— Tomáš Zdechovský (@TomasZdechovsky) July 19, 2021

Zdroj