Pokud Putin použije jaderné zbraně, zničíme celou ruskou armádu, varuje šéf unijní diplomacie

3 měsíce starý 55

Neustálé ruské výhrůžky použitím jaderných zbraní na Ukrajině mění rétoriku vysoce postavených evropských politiků. Naposled na sebe s ostrým vzkazem pro Vladimira Putina upozornil Josep Borrell, vysoký představitel Evropské unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku. 

Španělský socialistický politik zareagoval ve svém čtvrtečním vystoupení na akci Evropské diplomatické akademie v Bruggách na stále častěji zmiňovanou jadernou reakci ze strany Ruské federace. „Existuje jaderná hrozba a Putin říká, že neblafuje. No, blafování si nemůže dovolit,“ uznal podle zprávy serveru Euronews Borrell.

Dále čtěte

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Svoboda potřebuje nezávislá média. Podpořte nás a buďme společně silnější

číst článek »

Překvapivá ovšem byla následná slova šéfa unijní diplomacie, který vždy především apeloval na to, že by členské státy EU měly pomáhat okupované zemi.

„Musí být jasné, že lidé podporující Ukrajinu, Evropská unie a členské státy, Spojené státy a NATO také neblufují,“ sdělil ostře Borrell.A jakýkoli jaderný útok proti Ukrajině vyvolá odpověď – ne jadernou odpověď, ale tak silnou odpověď z vojenské strany, že ruská armáda bude zničena,“ dodal.

V současné napjaté situaci je podpora EU nutná, protože se patrně odkládá otázka přijetí Ukrajiny do NATO. Je totiž zřejmé, že v takový moment bychom se třetí světové válce nevyhnuli. „Kyjev si je dobře vědom, že takový krok by znamenal zaručenou eskalaci třetí světové války,“ řekl státní tiskové agentuře TASS zástupce tajemníka ruské Rady bezpečnosti Alexandr Venediktov. „Sebevražednou povahu takového kroku chápou i samotní členové NATO.“

Americký ministr obrany Lloyd Austin tak sice říká, že USA jsou odhodlány bránit každý centimetr území NATO, ale to se patrně Ukrajiny jen tak týkat nebude.

Dále čtěte

()

Kupte si Speciál FORUM a přispějte na sbírku pro ukrajinskou armádu. Pomáhejte s námi

číst článek »

K možnosti vojenské podpory Ukrajiny se na nedávné tiskové konferenci vyjádřil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. „NATO je obranná aliance. NATO je tu proto, aby zabránilo konfliktu, aby zabránilo válce. A proto jsme posílili naše možnosti odstrašení, abychom Rusku vyslali velmi jasný signál, že jsme tu proto, abychom chránili a bránili všechny spojence,“ sdělil šéf NATO. „Samozřejmě víme o spekulacích o použití jaderné zbraně s malým účinkem na Ukrajině a jasně jsme Rusku sdělili, že to bude mít pro Rusko vážné důsledky. Rusko ví, že jadernou válku nelze vyhrát, nikdy se nesmí vést,“ dodal.

Ostrý vzkaz zazněl i z Pražského hradu. Prezident Miloš Zeman se totiž domnívá, že v případě použití taktických jaderných zbraní by nejen evropské státy měly reagovat razantní vojenskou odpovědí. „A ještě před touto odpovědí by měly vyslat naprosto jasné varování, že pokud Ruská federace na ukrajinském území jaderné zbraně použije, bude reakce nikoli pouze diplomatická, ale i vojenská se všemi důsledky, které to může mít,“ sdělil Zeman při návštěvě katarského emíra.

Zdroj