Pokud se Rusko nezhroutí, bude se válka na Ukrajině opakovat, prohlásil šéf ukrajinské vojenské rozvědky

před 2 měsíce 39

Ruská federace bude Ukrajině pravidelně vyhrožovat válkou. V rozhovoru pro web The New Voice of Ukraine to řekl šéf ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov. Hlavním programovým bodem pro Ukrajinu podle něj zůstává návrat k hranicím z roku 1991, ale také zhroucení Ruské federace, ke kterému může dojít pouze zevnitř.

„K tomuto procesu však musíme maximálně přispět svým myšlením, svými zbraněmi, svou diplomacií, svou rozvědkou. Za jiných okolností se ráno 24. února 2022 pro Ukrajinu bude opakovat s pravidelnou frekvencí,“ řekl šéf ukrajinské vojenské rozvědky v rozhovoru pro ukrajinský web.

Aby v budoucnu diktátoři neohrožovali demokracii, je podle Budanova nutné vybudovat nový systém mezinárodní bezpečnosti. „Zatímco první bod – příprava a podpis nové bezpečnostní dohody – bude pravděpodobně podporován naprostou většinou zemí, s výjimkou totalitních nebo autokratických režimů, druhý bod – zajištění jejího provádění – je v praxi mnohem obtížněji realizovatelný,“ dodal s tím, že Rusko by mělo být dohnáno k zodpovědnosti.

„Realizace bude rovněž vyžadovat vytvoření mezinárodních bezpečnostních sil na trvalém základě. A zde by, domnívám se, mělo být zvláštní místo pro ukrajinskou armádu, která získala neocenitelné vojenské zkušenosti v konfrontaci s agresí,“ uzavřel šéf ukrajinské vojenské rozvědky.

Válku na Ukrajině započala ruská invaze z 24. února 2022. Do toho dne Rusko obsadilo 42 tisíc kilometrů čtverečních ukrajinského území. Toto číslo zahrnovalo anexi Krymu a části Doněcké a Luhanské oblasti. Po zahájení invaze Rusko dočasně obsadilo dalších 119 tisíc kilometrů čtverečních, celkem tedy 161 tisíc kilometrů čtverečních. To bylo 27 procent ukrajinského území.

Během roku 2022 ukrajinské síly získaly zpět území o rozloze asi 74 500 kilometrů čtverečních, převážně na severu a severovýchodě země, takže pod kontrolou Ruska zůstalo přes 14 procent území Ukrajiny. Poté se frontová linie zastavila prakticky na stejné pozici, jako je nyní.

Přečtěte celý článek