Pokud se wagnerovci stáhnou z Bachmutu, zhroutí se celá fronta, zuří Prigožin

3 týdny starý 22

„Pokud Wagnerova skupina ustoupí z Bachmutu, celá fronta se zhroutí. Pak se v historii odehrává tato situace – je jasné, že fronta se zhroutí k ruským hranicím a může se dále prodlužovat,“ uvedl Prigožin ve videu, které se na internetu objevilo v sobotu večer. Kdy a kde bylo nahráno, ale není jasné.

Podle Ukrajinske Pravdy, která zprávu zveřejnila, je Prigožin pobouřen, že ruské ministerstvo obrany nedává wagnerovcům munici a další odsouzené k rekrutování do jejich řad.

Prigožinova kritika pravděpodobně míří na nařízení ruského prezidenta Vladimira Putina z poloviny února o stažení žoldáků z Ukrajiny. Podle serveru Daily Mail se Kreml obával, že se Prigožin stává „příliš mocným“ a mohl by proti ruskému prezidentovi intrikovat. Wagnerovce měli nahradit mobilizovaní ruští vojáci.

Putin stahuje wagnerovce z Ukrajiny

Válka na Ukrajině

Ve čtvrtek se přitom objevilo video zveřejněné Prigožinovou tiskovou službou, ve kterém údajně ukazuje své bojovníky téměř v centru Bachmutu. Právě Bachmut byl v posledních měsících centrem bojů, kde wagnerovcům ukrajinská armáda čelila.

Wagnerovci jsou v centru Bachmutu a hrají tam na hudební nástroje, chlubí se Prigožin videem

Evropa

Boje v Bachmutu

Bachmut v Doněcké oblasti se pokouší Rusko dobýt už od půlky června loňského roku. Bachmut a vedle něj ležící Jahidne jsou významné dopravní křižovatky. Vede tudy trať přes Siversk a Lyman do Slovjansku a přes Balakliju do Charkova, další trať přes Časiv Jar do Kramatorsku a Slovjansku a třetí – která zajímá Rusy – do Doněcku. Prochází jím i silnice do Soledaru a Siversku, odkud je možné ohrožovat Kramatorsk, a hlavně klíčová zásobovací trasa z Kostjantynivky.

Podle expertů mají ale boje o Bachmut spíše symbolický než strategický význam.

V posledních měsících ruské jednotky postupovaly zejména na severním a jižním okraji města, čímž ohrozily ukrajinské zásobovací trasy. Dobytí města by pro Rusko bylo prvním významným vítězstvím za více než půl roku a otevřelo by mu cestu k útoku na poslední zbývající městská centra v Doněcké oblasti. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) je ale nepravděpodobné, že by ruské síly brzy obklíčily Bachmut.

Rusové Bachmut brzy neobklíčí, tvrdí Američané

Válka na Ukrajině

Zdroj