Pokut víc a vyšších. To je recept vlády na prudký růst počtu nakažených s covidem-19

3 měsíce starý 48

Počet nových případů covidu-19 má v Česku stoupající tendenci už delší dobu, v pondělí ale došlo k opravdu velkému skoku – testy odhalily 2521 nakažených, což je oproti předcházejícímu pondělí skoro dvojnásobek a zároveň nejvyšší denní nárůst od konce dubna. Zároveň přibývá i hospitalizovaných a také úmrtí. Deník FORUM 24 se proto s dotazem, jak hodlá vláda nepříznivou epidemickou situaci řešit, obrátil na ministerstvo zdravotnictví. Mluvčí resortu vzkázal, že lockdowny už nebudou, zato ale mají být přísnější kontroly dodržování protiepidemických opatření a s tím spojené ukládání pokut. Situaci chce na mimořádném zasedání ve středu řešit také kabinet Andreje Babiše (ANO).

„Opatření na jednání vlády představíme. Určitě se ale nepůjde cestou plošných lockdownů a podobných věcí, to vůbec není na pořadu dne. Uvažuje se ale o zpřísnění prokazování pravidel O-T-N (očkování, testování, prodělání nemoci). To je směr, o němž se nyní uvažuje nejvíc,“ řekl v úterý deníku FORUM 24 mluvčí ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl.

Dále čtěte

Koalice SPOLU ()

Týdeník FORUM: 10 úkolů pro Fialovu vládu, rozhovor s následníkem trůnu či Hayato Okamura

číst článek »

V praxi by to mělo vypadat tak, že za porušení platných protiepidemických pravidel budou pokuty padat častěji a uložené sankce budou zároveň vyšší. V podobném duchu se v těchto dnech vyjádřila i hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Zpřísnění vymáhání pravidel má být přitom podle Köppla plošné, nemá se řídit žádným regionálním klíčem. Že by vláda přistoupila k jiným lokálním restrikcím například v oblastech, kde je záchyt nově nakažených vyšší, podle něj není pravděpodobné.

„Celá řada kroků je ale v kompetenci krajských hygienických stanic, ony mohou část věcí udělat samy. Záleží na nich,“ uvedl mluvčí resortu zdravotnictví. Řekl, že vláda na středeční mimořádné schůzi bude řešit změnu pravidel platnosti testů na covid-19 – ty antigenní by nově platily jen jeden den místo tří, PCR testy tři dny místo současných sedmi. Zároveň vláda také uvažuje o tom, že by zkrátila povinnou covidovou karanténu po kontaktu s nakaženým na sedm dní, ukončil by ji negativní test. Babišův kabinet také koketuje s myšlenkou, že „zařízne“ preventivní testování na koronavirus hrazené ze zdravotního pojištění – a to od prosince.

Všechny tyto tři změny ve strategii boje s pandemií měl kabinet původně schvalovat už v pondělí, ale nakonec rozhodl, že chce nejprve znát stanovisko rodící se nové vlády. To podle Köppla sice v úterý dorazilo, ale „bohužel v něm nic není“. V podobném duchu se vyjádřil i Babiš. Expertní anticovid tým koalice SPOLU naopak kontroval prohlášením, že úřadující vláda nemá připravená opatření pro boj se sílící epidemií covidu a neposkytla opozici potřebná data.

Neobdrželi jsme žádnou strategii boje s Covid-19. Nemáme přístup k prediktivním analýzám. Nejsou nám známa ani aktuální data o stavu obsazenosti akutních a intenzivních lůžek, a to včetně plánu navyšování kapacit při nárůstu počtu nemocných,“ uvedl v úterý na twitteru adept na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). „Každý den odchází z ministerstva zdravotnictví datové sady a analýzy a predikce o vývoji epidemie, které připravuje ředitel ÚZIS (Ústavu zdravotnických informací a statistiky) Ladislav Dušek. Krizové scénáře a strategii má tým již od čtvrtka. Pokud anticovid týmu něco chybělo, stačilo napsat. Není čas to hrát do autu. Pojďte to řešit,“ odmítl pochybení úřadující ministr Adam Vojtěch (za ANO). Ten zároveň ČTK v úterý pozdě odpoledne řekl, že navrhne povinné nošení respirátorů v práci a bude chtít, aby personál restaurací kontroloval, zda jsou hosté očkovaní či testovaní.

Zdroj