Pokuta Praze za zvýhodňování slabších hybridů platí. ÚOHS ji však snížil

2 měsíce starý 5

Antimonopolní úřad v prvoinstančním rozhodnutí udělil pražskému magistrátu pokutu 984 tisíc korun za to, že od 17. dubna 2018 do 30. dubna 2019 zvýhodnil při parkování na zónách placeného stání majitele hybridů s výkonem spalovacího motoru nižším než 135 kW. V té době město řídila primátorka za hnutí ANO Adriana Krnáčová a náměstkem pro dopravu byl Petr Dolínek (ČSSD).

Současný předseda úřadu Petr Mlsna nyní rozhodl o zamítnutí rozkladu proti pokutě a potvrdil diskriminační jednání. Současně ale jeho úřad snížil výši pokuty. „Ve svém rozhodnutí (Mlsna) konstatoval, že k protisoutěžnímu jednání docházelo v období od 17. dubna 2018 do 12. února 2019. Vzhledem k úpravě délky trvání přestupku bylo nutno příslušně snížit uloženou pokutu na 740 tisíc korun,” zdůvodnil úřad krok na svém webu.

Kromě zkrácení doby a s tím související výše pokuty se nic nezměnilo. Úřad má stále za to, že rozhodnutí hlavního města z dubna 2018 bylo diskriminační a mohlo narušit hospodářskou soutěž na českém trhu.

„Z prodejců hybridních automobilů zvýhodňovalo pouze ty, kteří prodávali vozidla s výkonem motoru do 135 kW, míní ÚOHS. Nařízení podle něj mohlo zvýhodnit některé podnikatele, ti si tak mohli snížit své náklady v řádech desítek tisíc korun oproti konkurenci využívající hybridní vozy s výkonnějším spalovacím motorem.

Zdroj