Pokuty za covidové večírky v Downing Street. Platit musí Johnson, jeho manželka i ministr financí

4 měsíce starý 93

Britský premiér Boris Johnson dostane pokutu za večírky pořádané během britského lockdownu v letech 2020 a 2021, oznámil to vládní mluvčí. Mezi pokutovanými za aféru Partygate bude také ministr financí Rishi Sunak a Johnsonova manželka Carrie Johnsonová. Zatím není jasné, jak vysoká bude výsledná částka, britská opozice ale už teď potvrdila, že chce hlasovat o nedůvěře vládě. Informovala o tom agentura Reuters.

Londýn 16:10 12. dubna 2022

Britský premiér Boris Johnson dostane pokutu za večírky pořádané během britského lockdownu | Foto: Kirsty O'Connor | Zdroj: Reuters

Policie vyšetřuje celkem 12 večírků, které se odehrály v premiérově sídle na Downing Street, Johnson navštívil některé z nich. V jejich souvislosti plánuje udělit dalších 30 pokut, zatím jich udělila 20. 

Johnson se v Kyjevě setkal se Zelenským. Slíbil mu vojenskou pomoc i zpřísnění protiruských sankcí

Číst článek

„Premiér a ministr financí obdrželi v úterý oznámení od metropolitní policie, že jim plánuje udělit blokovou pokutu,“ uvedl tiskový mluvčí britské vlády. Johnson ani další obvinění ale podle něj nemají žádné další detaily, včetně údajů o výši platby.

Premiérovi oponenti volají po jeho rezignaci. „Boris Johnson a Rishi Sunak porušili právo a opakovaně lhali britské veřejnosti. Oba musí rezignovat,“ okomentoval činy vládních představitelů předseda opoziční Labour party Keir Starmer.

Johnsonovy večírky jeho politickou kariéru ohrožují dlouhodobě, dříve tento rok mu podkopaly pozici i v jeho vlastní straně. Někteří zástupci Konzervativní strany požadovali jeho odstoupení, navíc mu klesla i podpora u veřejnosti. Ruská invaze na Ukrajinu ale od tohoto prvotního pobouření odvedla pozornost.

Premiér Johnson se omluvil za večírky ve svém sídle. Odstoupit nehodlá, plánuje ale změny v úřadu

Číst článek

Nové oznámení o pokutách by však podle médií mohla aféru znovu oživit. Server Sky News v tomto ohledu označuje za překvapivou především pokutu pro Sunaka, jemuž se dosud dařilo aféře vyhýbat.

Johnson již v minulosti dal najevo, že kvůli celé věci nehodlá rezignovat. Pokud by však po novém oznámení odstoupil Sunak, který v poslední době čelí tlaku také kvůli kontroverzím kolem podnikání své manželky Akshaty Murthyové, ocitl by se Johnson v mimořádně politicky zranitelné pozici, domnívá se hlavní politický zpravodaj Sky News Jon Craig.

Některé večírky se odehrávaly v době, kdy lidé nemohli navštěvovat pohřby nebo navštívit své příbuzné v nemocnici, tato pravidla zavedla Johnsonova vláda. Poté, co byly večírky v roce 2021 nahlášeny, uvedl premiér, že byla dodržována všechna opatření, a později se za své činy omluvil. Omluvu adresoval také britské královně Alžbětě, protože jeden z večírků se konal v předvečer pohřbu jejího manžela.

Bára Košťálová

Zdroj