Poledník: Nominace na ústavního soudce si vážím

3 měsíce starý 107

„Co se týče jakéhosi předběžného stanoviska Senátu, jsem překvapen, že ještě předtím, než bych měl v Senátu žádat o důvěru, tak už toto stanovisko zaujal,“ řekl Poledník po jednání brněnského krajského soudu, kde zastupuje jednoho z obžalovaných v údajné korupční kauze Stoka.

Jedna z výhrad, která po oznámení nominace zazněla, se týkala Poledníkova působení jako rozhodce, kdy podle některých oponentů prý vydával neplatné rozhodčí nálezy vedoucí poté k exekucím. „Víte, ta neplaná rozhodcovská stanoviska, to už je historická událost. V té době tu bylo určité právní prostředí, které to umožňovalo. Pak přišlo rozhodnutí Nejvyššího soudu, které do rozhodčí praxe vneslo světlo,“ prohlásil Poledník.

Z řad senátorů zazněly i výtky týkající se nedostatečné publikační činnosti. „Celý život jsem se věnoval advokacii a v rámci advokacie jsem také publikoval. Věnoval jsem se otázkám společenského charakteru a etiky výkonu povolání advokáta. Jako praktický advokát jsem byl činný spíš v rozhodovací oblasti a vyřizování věcí než v té publikační,“ upozornil Poledník.

Šimáčková by si za sebe přála ženu

Na ÚS nyní po odchodu Kateřiny Šimáčkové k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku zůstalo neobsazené místo. Sama Šimáčková při svém odchodu Právu řekla, že by velice ocenila, pokud by na její místo nastoupila znovu žena.

„Pokud by byl na mé místo zvolen muž, působilo by to na mě jako urážka všech těch extrémně šikovných a obětavých žen v justici, advokacii či akademické obci. Když budeme podporovat systém generující na vysoké funkce jen muže, tak nevyužíváme potenciál velké části společnosti,“ uvedla Šimáčková loni v prosinci.

Již minulý týden senátoři STAN, ODS a TOP 09 naznačili, že prezidentova nominanta Poledníka zřejmě při hlasování nepodpoří. Podobně rezervovaně se stavěli i lidovci.

Zdroj