Policie dopadla muže, který v Chicagu zastřelil šest lidí

5 měsíce starý 127

Prázdné židle diváků, kteří chtěli sledovat průvod na předměstí Chicaga. Poté, co se ozvala střelba se rozutekli. Foto: Lynn Sweet, ČTK/AP

Policisté v Highland Park na předměstí Chicaga vypátrali muže podezřelého, že zastřelil šest lidí při průvodu k pondělnímu Dni nezávislosti. Podle agentury AP to oznámil velitel místní policie. Muž je v zadržovací vazbě. Nejméně 25 lidí utrpělo zranění. Policie už dříve uvedla, že podezřelý se jmenuje Robert E. Crimo III.

Prázdné židle diváků, kteří chtěli sledovat průvod na předměstí Chicaga. Poté, co se ozvala střelba se rozutekli. Foto: Lynn Sweet, ČTK/AP

Policie dopadla muže, který v Chicagu zastřelil šest lidí

Agentura Reuters napsala, že pondělní průvod, který měl být občanským výrazem vlastenectví, se kvůli řádění střelce útočícího ze střechy pro mnoho rodin zvrhl v chaos. Na průvod se přišly podívat stovky rodin, mezi nimi rodiče s dětmi v kočárcích nebo na kolech.

Policie zadržela dvaadvacetiletého Roberta E. Crima III.

Foto: ČTK/AP

Podezřelý policii několik hodin po útoku unikal. AP uvádí, že policisté odmítli zveřejnit, na základě čeho Crima identifikovali jako podezřelého. Později obklíčili jeho dům. Policie už dříve uvedla, že zajistila pachatelovu pušku a sdělila také to, že jednou z jeho obětí je Mexičan.

Útok na rituály 

Agentura AP pondělní útok označuje za jeden z těch, které se dotýkají rituálů spojovaných se životy Američanů. Střelci v uplynulých měsících zabíjeli ve školách, v supermarketech, v kostelích. Tentokrát se masakr stal při oslavách, při kterých si Američané připomínali základy, na nichž jejich země stojí, a které ji drží pohromadě. "Je zničující, že oslavu Ameriky zmařil jedinečně americký mor," řekl J. B. Pritzker, guvernér státu Illinois, kde Highland Park leží.

Místo střelby v Chicagu

Foto: Wls-tv/abc7, Reuters

Střelec zaútočil na trase průvodu, kde se lidé sešli už dříve během dne, aby si zajistili místa s dobrým výhledem. Při střelbě se ale - někteří z nich viditelně zakrvácení, ve zmatku rozprchli. Zůstaly po nich věci, které svědčí o tom, že jejich běžný den cosi náhle narušilo: z půlky snědený sáček chipsů, na trávníků rozsypané čokoládové sušenky, ztracená dětská kšiltovka.

podpis
Zdroj