Policie evakuovala v Brně přes sto lidí kvůli nálezu stokilového granátu

5 měsíce starý 21

Aktualizováno 14:00 19. ledna 2022, 11:34 Autor: EuroZprávy.cz / ČTK

Policie dnes dopoledne evakuovala v Brně - Žabovřeskách v Kozákově ulici 116 lidí kvůli nálezu zhruba stokilogramového granátu z druhé světové války. Ještě před polednem nevybuchlý granát pyrotechnici zajistili a lidé se mohli vracet domů.

Policie ČR, ilustrační foto

Policie ČR, ilustrační foto
FOTO: Adam Mráček / INCORP images

Policie o tom informovala na twitteru. Mluvčí policie Bohumil Malášek ČTK řekl, že granát se našel při výkopových pracích na dvoře jednoho rodinného domu. Policie zveřejnila také krátké video z místa.

"Při výkopových pracích na dvorku rodinného domu byl nalezen předmět připomínající munici. Pyrotechnik na místě zjistil, že se jedná o dělostřelecký granát z druhé světové války, granát je asi 100kilogramový. Bylo nutné evakuovat lidi z přilehlých domů a budov," uvedl mluvčí.

Pyrotechnici zjišťovali stav munice, podle kterého se rozhodovali, co s ní dál. Granát mohli deaktivovat na místě, nebo jej převézt k likvidaci jinam. Ještě před polednem policie uvedla, že nevybuchlá munice je zajištěna a z místa ji pyrotechnici odváží k odborné likvidaci.

BRNO: V souvislosti s nálezem 100 kg granátu z druhé světové války v brněnské Kozákově ulici policisté evakuovali 116 lidí z okolních objektů. Pyrotechnici pracují na bezpečné likvidaci nálezu. #policiejmk pic.twitter.com/2qQ3d3shkC

— Policie ČR (@PolicieCZ) January 19, 2022

Evakuaci kvůli munici zažili v posledních letech například lidé v Ostravě, kde se loni v listopadu našla nevybuchlá letecká puma z 2. světové války. Velká část obvodu Plesná byla tehdy uzavřená několik hodin. V Brně se v listopadu 2016 muselo evakuovat asi tisíc lidí poté, co se v Řípské ulici našla puma z 2. světové války.

Brno zažilo dnes dopoledne ještě další evakuaci, a to v Pisárkách, kde šlo o nahlášený únik plynu při výkopových pracích. "Na místě zasahovaly dvě

profesionální hasičské jednotky. Evakuovali jsme deset obyvatel z šesti okolních domů, měřili jsme koncentrace a únik plynu provizorně zastavili. Lidé se mohli do svých domácností vrátit přibližně po 45 minutách," uvedl na webu hasičů mluvčí Jaroslav Mikoška. Doplnil, že místo předali k opravě plynárenské službě.

Zdroj