Policie na místo kalamity vysílá psychology. Mají pomoct nejvíce postiženým

4 týdny starý 9

S řešením kalamitní situace po silné bouři v Jihomoravském kraji pomáhají i policisté. V nejpostiženějších obcích pomáhají korigovat dopravu a na pomoc místním obyvatelům vysílají policejní psychology. Informoval o tom pro server iROZHLAS.cz mluvčí jihomoravské policie David Chaloupka. „Soustředíme tam všechny prostředky, tak abychom pomohli postiženým a aby se dostalo pomoci všem raněným,“ řekl.

Hrušky (Břeclavsko) 2:19 25. června 2021

Obec Hrušky zasáhlo tornádo. | Foto: Facebook - HZS Jihomoravského kraje

„Na místo jsou povolání všichni policisté, které máme k dispozici. Vyjíždí tam také policejní psychologové a interventi, aby pomohli postiženým,“ uvedl Chaloupka, který hovořil přímo z obce Hrušky. Tou se ve čtvrtek večer prohnalo tornádo a je tak jednou z nejhůře zasažených oblastí.

ONLINE: Moravou se prohnalo tornádo. Záchranáři hlásí oběti na životech, počet zatím neznají

Číst článek

„Když procházíme ulicemi, jsou tady postrhávané střechy, převrácená auta, popadané štíty. Chodíme v hromadách suti, v trámech,“ popsal mluvčí pro server iROZHLAS.cz. „Proto vysíláme do oblasti psychology. Situace v těch nejpostiženějších místech je pro obyvatele opravdu těžká,“ dodal.

Lidem, kteří kvůli přírodní katastrofě přišli o střechu nad hlavou, zajistí podle Chaloupky přes noc útočiště místní samosprávy. „Ve všech obcích je to podobné. Většinou je to za pomoci samospráv, které ví, kde mají možnosti prostor,“ řekl. 

Koordinace dopravy

Chaloupka dodal, že policisté pomáhají v oblasti hlavně jako koordinátor dopravy, aby mohla bez problémů fungovat logistika dalších složek integrovaného záchranného systému. V oblasti podle něj pomáhají i dobrovolní hasiči.

Hodonínskem a Břeclavskem se silné bouřky s přívalovými dešti a nárazovým větrem prohnaly ve čtvrtek večer. Několik obcí zasáhlo tornádo a velké kroupy, které ničily domy i automobily. Hasiči vyjeli ke stovkám případů a záchranáři evidují až 200 zraněných. Minimálně jedna osoba zemřela.

Ondřej Zlámal

Zdroj