Policie obvinila exposlance Škárku za výroky o „zrůdách“

2 měsíce starý 2

„Potvrzuji, že muž byl obviněn. Vyšetřování bylo zahájeno pro přečin podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod,“ uvedla mluvčí. Podle zákona v tomto případě hrozí trest v rozmezí šest měsíců až tří let vězení. Policie případ prověřovala od listopadu loňského roku, kdy obdržela trestní oznámení.

Škárka, který v letech 2005 až 2009 předsedal straně Věci veřejné, napsal loni na podzim na svém facebookovém profilu, že předčasně narozené děti „budou mít IQ kolem padesátky a budou pro společnost pouze přítěží“. „Pouze nějaká neziskovka se na nich napakuje. Stejné je to i s mentály,“ poznamenal. Stát se podle něj „musí probrat a zbavit se zbytečných lidí“.

„Lidé, kteří nejsou přínosem společnosti, ať už z důvodu mentální či společenské diskvalifikace (dementi, bezďáci, imigranti atd.), nesmí být společností protěžováni. Zbavme se zbytečných,“ vyzval též Škárka.

Na facebookový příspěvek zareagovala Vězeňská služba, u které byl exposlanec zaměstnaný jako vychovatel odsouzených. Bezpečnostní sbor se od jeho výroků distancoval a ukončil s bývalým politikem pracovní poměr.

Proti Škárkovým výrokům se ohradily i neziskové organizace, které se věnují problematice předčasných porodů. Škárka se následně za formu svého vyjádření omluvil. „Udělal jsem špatné vyjádření a musím za to nést odpovědnost,“ řekl Škárka loni v listopadu.

Zdroj