Policie od soboty na hranicích kontrolovala 18 tisíc lidí. Zadržela 240 migrantů

4 měsíce starý 14

 ČTK

ČTK

Policisté od sobotního rána prověřili za 24 hodin na hranicích se Slovenskem 18 781 lidí, zadrželi 240 migrantů a tři převaděče. Vstup odepřeli jednatřiceti lidem, zpět na Slovensko vrátili třicet lidí. Policie to v neděli uvedla na twitteru. Kontroly začaly o půlnoci ze středy na čtvrtek kvůli vysokému počtu uprchlíků, hlavně Syřanů, kteří přes Česko přecházejí do Německa a Rakouska.

Policie od půlnoci ze středy na čtvrtek provádí kontroly na bývalých hraničních přechodech mezi Českem a Slovenskem. Důvodem je narůstající migrace. Na snímku jedno ze dvou právě zadržených vozidel s migranty na hraničním přechodu Lanžhot-Brodské. | Foto: ČTK

V sobotu ráno havaroval na kraji Břeclavi převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 utečenců ze Sýrie. Předtím se pokoušel ujet policii. Při nehodě se zranilo 21 lidí, bylo mezi nimi i pět dětí. Převaděč, který nehodu způsobil, vyvázl za volantem bez zranění.

Převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 migrantů ze Sýrie, 1. října 2022 ráno havaroval na kraji Břeclavi.

Při honičce s policií bourala u Břeclavi dodávka s migranty. Zranilo se 20 lidí

Od zahájení kontrol do pátečního rána policie prověřila 23 521 lidí, zadržela 364 migrantů a 23 převaděčů, vstup odepřela 176 lidem, převážně ze Sýrie. Téměř tři desítky bývalých hraničních přechodů se Slovenskem i tzv. zelenou státní hranici budou stovky policistů hlídat minimálně deset dnů.

O dočasném zavedení kontrol rozhodla vláda v pondělí. Od začátku letošního roku zajistili policisté na území republiky téměř 12.000 migrantů, což výrazně překračuje čísla z roku 2015, kdy v Evropě vrcholila migrační krize. Zadrželi také 125 převaděčů, zatímco v minulých letech šlo řádově o jednotky či nižší desítky případů ročně.

#policiepp pic.twitter.com/wUMHUZTFrj— Policie ČR (@PolicieCZ)

V návaznosti na Česko ve čtvrtek zahájilo kontroly na hranicích se Slovenskem také Rakousko. Slovensko v sobotu nasadilo hlídky na čtyři vybrané hraniční přechody s Maďarskem, posílilo i společné policejní hlídky, které pracují v Maďarsku v příhraničí se Slovenskem.

Zdroj