Policie odložila reklamní větev kauzy Čapí hnízdo

5 měsíce starý 88

„Po provedeném přezkumu, budou-li mít závěry policejního orgánu dostatečného podkladu v nashromážděných důkazech, usnesení o odložení věci (dozorový státní zástupce) akceptuje,“ uvedl mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala. V opačném případě usnesení o odložení věci zruší.

Policie se zabývala podezřením, že suma 272 milionů korun, kterou Čapí hnízdo v letech 2010 až 2013 inkasovalo, ve skutečnosti nešla na reklamu, ale pomáhala splácet úvěr a společnosti Agrofert snížit si daně, popsal dříve server iRozhlas.

Možný daňový únik policie začala prověřovat v návaznosti na vyšetřování možného dotačního podvodu kolem farmy Čapí hnízdo. V této kauze je obžalován předseda ANO Andrej Babiš a jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová. Obžalobou v této větvi se začne pražský městský soud zabývat v září.

Babiš a jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová (dříve Mayerová) jsou už obžalováni z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů EU; podle trestního zákoníku jim hrozí až desetileté vězení.

Žalobce Jaroslav Šaroch podle dřívějších informací navrhuje pro expremiéra v obžalobě tříletou podmínku a peněžitý trest deset milionů korun, pro Nagyovou pak žádá stejný podmíněný trest, zaplatit by měla půl milionu korun.

V dotační větvi kauzy je podstatou případu to, že Čapí hnízdo původně patřilo Babišovu holdingu Agrofert, v prosinci 2007 se však přeměnilo na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získalo padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu nemělo nárok. Akcie údajně vlastnily Babišovy děti a partnerka. Společnost se po několika letech pod Agrofert vrátila.

Zdroj