Policie prověřuje možné spáchání válečných zločinů. Shromažďuje svědectví uprchlíků

5 měsíce starý 191

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu prověřují možné spáchání válečných zločinů. Shromažďují svědectví uprchlíků, kteří utekli před válkou do České republiky, pravděpodobně z Ukrajiny. Vyplývá to z tiskové zprávy Vrchního státního zastupitelství v Praze, které případ dozoruje.

Praha 9:53 19. dubna 2022

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu prověřují možné spáchání válečných zločinů (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Policie se zabývá podezřením na spáchání zločinu použití zakázaného bojového prostředku a nedovoleného vedení boje. Za tento trestný čin hrozí až dvacetileté vězení, případně výjimečný trest. „Cílem řízení je zajistit důkazy o válečných zločinech prostřednictvím svědků, obětí, kteří hledají ochranu před válkou na území České republiky,“ uvedla vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

ONLINE: Sedm odražených útoků. Ruská armáda chce prolomit obranu na východě Ukrajiny, tvrdí Kyjev

Číst článek

„Předmětem prověřování jsou jednání, která podle prvotních informací vykazují znaky válečných zločinů, které vymezuje rovněž mezinárodní právo o prostředcích a způsobech vedení války, nebo jiných ozbrojených konfliktů, tedy především vykazuje znaky vedení války v rozporu s Haagskými a Ženevskými úmluvami,“ píše se ve zprávě.

K zaznamenávání svědectví uprchlíků z Ukrajiny ohledně válečných zločinů vyzvala při návštěvě České republiky na začátku dubna eurokomisařka pro vnitřní věci Ylva Johanssonová.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) k tomu uvedl, že pracovníci v asistenčních centrech se už na tuto problematiku při vstupních pohovorech zaměřují a upozorňují uprchlíky na to, že se mohou se svými prožitky obracet na českou policii.

Expertka na lidská práva Monika Mareková v březnu na workshopu k tématu rusko-ukrajinského konfliktu uvedla, že válečné zločiny či zločiny proti lidskosti spáchané na území Ukrajiny by mohla stíhat i Česká republika, stejně jako kterýkoliv další stát, jehož trestní zákoník tyto trestné činy obsahuje.

ČTK

Zdroj