Policie rozbila obří drogovou banku. Sídlila v restauraci a ročně vyprala miliardy korun

3 měsíce starý 41

Organizace, tvořená z velké části Syřany, vyprala ročně nejméně 32 milionů eur (800 milionů Kč), vyšetřovatelé ale odhadují, že mohlo jít až o 300 milionů eur (7,5 miliardy Kč) ročně. Gang totiž používal i kryptoměny a také způsob financování obvyklý v muslimských zemích zvaný hawala, fungující bez bankovních převodů. Peníze převádí takzvaní hawaladaři, kteří je v hotovosti zinkasují a svému partnerovi v místě dodání dají pokyn cílové osobě částku, rovněž v hotovosti, vyplatit.

Organizovaná skupina, kterou španělská policie nyní odhalila, fungovala ve městě Fuenlabrada na okraji Madridu v restauraci v jednom z největších čínských obchodních center v Evropě, uvedl v pátek deník El País. Klienti z drogových gangů tam mohli vybírat či ukládat nelegálně získané peníze.

Vyšetřování podle deníku El País začalo před dvěma lety a španělská policie ve spolupráci s Europolem během něho odhalila několik drogových sítí, jež měly vazby mimo jiné do Itálie, Francie, Nizozemska, Finska, Británie, Polska či Švýcarska. Českou republiku ani Slovensko deník El País ve výčtu zemí neuvádí. Kromě Evropy měla tato „drogová banka“ vazby do Maroka, Turecka, Spojených arabských emirátů, Kolumbie, Peru, Brazílie nebo Číny.

Při razii koncem září španělská policie zabavila mimo jiné hotovost téměř tři miliony eur, na 575 kilogramů hašiše, téměř tři sta kilogramů marihuany, několik luxusních vozů a nejméně jednu poloautomatickou zbraň. Našla rovněž pěstírnu marihuany a dílnu, v níž se velké částky peněz schovávaly do aut.

Zdroj