Policie se snaží reagovat na změny v chování migrantů na slovenské hranici

4 měsíce starý 19

29. října 2022, 10:57 Autor: ČTK

Na jižní Moravě přibývá pokusů o přechod ze Slovenska do Česka přes zelenou hranici. Policie se snaží na změny strategií a tras migrantů reagovat. Nasazuje speciální techniku, například vrtulníky nebo drony s termovizí, informoval dnes v tiskové zprávě policejní mluvčí Petr Vala. Zveřejnil také video. Například za čtvrtka na pátek hlídky zajistily 205 lidí, doplnil.

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Policie ČR, ilustrační fotografie.
FOTO: Roman Veselý / INCORP images

Od znovuzavedení hraničních kontrol na státní hranici se Slovenskem bylo na jižní Moravě odhaleno 3686 migrantů a 54 převaděčů. V současné době se na hraničních přechodech a zelené hranici denně pohybuje 376 policistů, 86 vojáků a 56 celníků.

"V posledních dnech ale stále častěji evidujeme zvyšující se pokusy o překonání hranic právě na takzvané zelené hranici. V návaznosti na změny ve způsobech, kterými se k nám uprchlíci snaží nelegálně vstoupit, jsou operativně přijímána další adekvátní opatření," popsal Vala.

Vláda ve čtvrtek prodloužila kontroly na hranicích se Slovenskem do 12. prosince, tedy o 45 dní. Kontroly kvůli přílivu hlavně syrských běženců zavedlo Česko na hranicích se Slovenskem na konci září. Původně měly skončit v pátek, podle vlády však situace vyžaduje jejich prodloužení. Slovenský ministr vnitra Roman Mikulec v pátek řekl, že Slovensko považuje české kontroly za porušení schengenského kodexu. Jeho český protějšek Vít Rakušan (STAN) obvinění odmítl, podle něho jsou kontroly přesně v mezích mezinárodních pravidel.

Zdroj