Policie v Minneapolisu, kde zemřel Floyd, zastřelila černocha

2 týdny starý 6

foto Protesty v Minneapolis proti policejní brutalitě, které spustila smrt černocha George Floyda při policejním zásahu.

Minneapolis (USA) - Policie v Minneapolisu zveřejnila videozáznam z kamery na těle jednoho z policistů zasahujících při středečním incidentu, při kterém byl zastřelen třiadvacetiletý podezřelý. Uvedla to dnes stanice BBC na svém webu s připomínkou, že šlo o první smrt z rukou policistů v tomto americkém městě od května, kdy v Minneapolisu přišel při policejním zásahu o život černoch George Floyd. I nyní se obětí policejní akce stal černocha.

Po smrti Floyda, kterému při zatýkání policista skoro devět minut klečel na krku, zažil Minneapolis měsíce nepokojů, provázených násilím. Protesty proti policejní brutalitě se rozšířily po celé zemi i do zahraničí.

Třiadvacetiletý Dolal Idd byl podezřelý ze spáchání závažného zločinu. Podle policie, jakož i podle prvních svědectví Idd vystřelil první a policisté odpověděli palbou a muže zastřelili. Záběry z policejní kamery podle BBC ukazují, jak policisté zablokovali bílé auto na benzínové stanici na jihu města, nedaleko od místa, kde zemřel Floyd. Je slyšet, jak policisté na podezřelého křičí, aby zastavil vůz a dal ruce vzhůru, než zazní výstřely, a to i z policejních zbraní.

Žena, která byla v Iddově autě, vyvázla bez zranění, stejně jako zasahující policisté, uvedla policie.

Policejní náčelník Medaria Arradondo uvedl, že na místě byla nalezena zbraň. "Když jsem sledoval video, které všichni viděli, zdá se - a určitě ve zpomalené verzi - že osoba uvnitř vozu vystřelila dříve než policisté," řekl.

Na místě činu se následující den sešli lidé, přišel i Iddův otec Bayle Gelle. Shromáždění vyvolalo obavy, že protesty znovu vzplanou.

"Jenom seděl v autě a zastřelili ho bez důvodu," řekl Gelle televizi CBS. "Proč jsme tady? Kvůli barvě. Byl to černoch. Chceme vědět, proč mého synka zabili," dodal.

Starosta Jacob Frey slíbil prošetřit fakta a zajistit spravedlnost. "Víme, že o život přišel člověk a že důvěra mezi barevnými komunitami a pořádkovými silami je křehká," uvedl v prohlášení. "Obnovení důvěry závisí na naprosté transparentnosti," dodal.

Floydova smrt vedla k volání po policejní reformě či dokonce zrušení městské policie, ale tyto snahy ustaly, dodala BBC.

Zdroj