Policie zablokovala lodi s protestujícími z hnutí Otevřeme Česko

3 měsíce starý 8

foto Z Dvořákova nábřeží na náplavku vyplulo 28. března 2021 v Praze sedm lodí s transparenty jako protest proti uzávěře škol za nouzového stavu.

Praha - Policie zablokovala dnešní protest hnutí Otevřeme Česko - Chcípl Pes, kterým chtělo uskupení podpořit učitele a rodiče, upozornit na údajné zneužívání nouzového stavu vládou a nespravedlivá koronavirová opatření. Sedm lodí, které ve 14:00 vypluly z pražského Dvořákova nábřeží, policisté okolo 17:30 zastavili ve smíchovském zdymadle, řekl ČTK místopředseda hnutí Jiří Janeček. Mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová uvedla, že policisté v rámci bezpečnostního opatření zaregistrovali na lodích účastníky bez ochrany dýchacích cest.

Podle Janečka policisté drží protestující na místě asi hodinu, akce se přitom podle jeho slov chýlila ke konci. "V současné chvíli jsou lodě zastaveny na Smíchově a policie kontroluje, zda nedošlo k porušení protiepidemických nařízení," řekla Siřišťová.

Protestu se podle Janečka účastní zhruba 200 lidí, na každé lodi je jich mezi 20 a 30. Mají s sebou transparenty například s nápisy "Vraťte děti do škol" nebo "Otevřeme dětská hřiště". Řada protestujících podle něj má respirátory, nechávali se také testovat antigenními testy.

Akci hnutí uspořádalo ke dni učitelů, chtělo protestovat proti uzavření škol a podpořit učitele i rodiče, kteří musí tuto náročnou situaci zvládat. Janeček dodal, že protestem chtělo uskupení upozornit i na nerovná opatření vlády, když některé provozovny mohou mít otevřeno a jiné vláda nařízením na měsíce uzavřela. Vláda podle něj také zneužívá nouzového stavu, který byl naposledy prodloužen v pátek do 11. dubna, k netransparentním výběrovým řízením. Janeček upozornil na to, že hnutí nechce zpochybňovat vážnost epidemie, plošná opatření ale podle něj nefungují.

Iniciativa Chcípl PES v minulosti organizovala protestní akce proti vládním opatřením. Vyzvala mimo jiné restaurace a další podniky, aby navzdory nařízením otevřely, a 10. ledna uspořádala na pražském Staroměstském náměstí demonstraci, kam přišly tisíce lidí. V březnu se přeměnila na politické hnutí Otevřeme Česko - Chcípl PES.

Zdroj