Policie zasahovala v podnicích otevřených i přes noc. Blatný označil chování majitelů za nezodpovědné

1 měsíc starý 8

Policie v noci zasahovala ve velkém množství restaurací a barů, které byly přes zákaz otevřené po 22. hodině. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) to označil za neakceptovatelnou nezodpovědnost. Podle něj je Česko na hranici mezi třetím a čtvrtým stupněm protiepidemického systému PES a při zhoršení situace hrozí, že se restaurace a bary, které byly znovu otevřené teprve ve čtvrtek, budou muset opět zavřít.

Praha 14:07 5. prosince 2020

Jan Blatný | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Mluvčí policejního prezidenta Kateřina Rendlová potvrdila, že policisté k podobným případům v noci vyjížděli. Dodala však, že přesný počet případů porušení opatření zavedených kvůli šíření koronaviru, i to, jak byla opatření porušena, bude znát až po víkendu.

V provozu je 69 procent gastropodniků, tržby stouply o třetinu. Otevřely i některé kluby a diskotéky

Číst článek

„Někteří provozovatelé restaurací a klubů se bohužel chovají velice nezodpovědně. Podle informací od policejního prezidenta vyjížděly v noci hlídky k velkému množství případů, kdy byly podniky otevřené i po 22. hodině,“ uvedl minstr zdravotnictví Jan Blatný.

„Přestože byli jejich provozovatelé upozorněni, jakmile hlídka odjela, otevřeli znovu. Takováto hromadná nezodpovědnost je naprosto neakceptovatelná,“ sdělil ministr.

Požádal proto o zpřísnění kontrol a o to, aby provozovatelům takových zařízení byly uloženy pokuty u horní hranice, tedy v milionech korun.

Mluvčí jihomoravských policistů David Chaloupka potvrdil, že policisté v průběhu noci v jednom z klubů v centru Brna zasahovali. „Oznámení bylo několik s tím, že mělo docházet k porušování aktuálně platných vládních nařízení. Vyšetřování stále pokračuje, doplňují se výpovědi svědků, proto zatím k případu nebudeme uvádět další informace,“ uvedl Chaloupka.

Mezi třetím a čtvrtým stupněm

Už v pátek označil Blatný epidemickou situaci za velmi křehkou a jakýkoliv výkyv podle něj může znamenat její výrazné zhoršení.

Nedělní radost z rozvolňování kalí čtvrteční data. ‚Počet nakažených opět roste,‘ potvrzuje Dušek

Číst článek

„Nechci strašit, ale stále se pohybujeme na pomezí třetího a čtvrtého stupně. Opravdu chceme zpátky do ‚čtyřky‘? Pokud se nebudeme všichni chovat zodpovědně, budou to bohužel právě restaurace, kluby a bary, které budou opět zavřeny,“ podotkl.

V současné době se protiepidemická opatření řídí podle systému PES, ve kterém se vypočítává rizikové skóre na škále nula až sto. Posledních třináct dní je v Česku na hodnotě 57.

Po sedmi dnech, které jsou pro zmírnění opatření potřeba, vláda proto minulou neděli schválila přesun do třetího stupně rizika.

Platí od čtvrtka a na rozdíl od čtvrtého stupně v něm neplatí noční zákaz vycházení a otevřely se restaurace, služby, všechny obchody nebo hotely.

ČTK

Zdroj