Policii kauza plukovníka Husáka dobré jméno neudělá, lidé nás budou provokovat, říká Drexler

2 měsíce starý 16

Odmítá detailně komentovat rozhodnutí policejního prezidenta Jana Švejdara, který k 1. únoru odvolal krajského ředitele policie v Libereckém kraji Vladislava Husáka za účast na utajeném večírku. Oslava proběhla v době, kdy její účastníci porušili veškerá nařízení protiepidemického systému (PES). Zdeněk Drexler, předseda Unie bezpečnostních složek, která mimo jiné dobrovolně sdružuje příslušníky Policie České republiky, tvrdí, že mu nenáleží, aby podrobně analyzoval verdikt policejního prezidenta Švejdara. „Nedisponuji žádnými kompetencemi, abych říkal, co má anebo měl pan policejní prezident udělat. Ale ve světle minulých kauz, kdy například tehdejší ministr zdravotnictví Roman Prymula navštívil v době vládních nařízení vyšehradskou restauraci Rio‘s a rezignoval, tak mně rozhodnutí pana policejního prezidenta přijde správné,“ praví poručík Drexler.

Vladimír Husák, policejní prezident v letech 2005 až 2007, se společně s expremiérem Jiřím Paroubkem, dnes už bývalým poslancem za hnutí ANO Milanem Hniličkou či místopředsedou Rady České televize Jiřím Šlégrem zúčastnil utajeného večírku v teplickém hotelu Prince de Ligne, kde slavil padesáté narozeniny známý podnikatel Petr Benda. Hosté podle snímků deníku Blesk neměli na ústech roušky či respirátory, nedodržovali dvoumetrové rozestupy a porušovali zákaz nočního vycházení, který začíná v 21 hodin. Podle současného vládního nařízení se během koronavirové pandemie nyní lidé nesmějí hromadně scházet v restauračních či hotelových zařízení, která musejí být uzavřené.

Husák se pro PressPort magazín bránil tím, že byl v Teplicích na služebním jednání s Milanem Hniličkou a Jiřím Šlégrem. Tvrdí, že bylo dlouho dopředu plánované, a proto v hotelu přenocoval. „Je možné, že kdyby pan plukovník na rovinu hned přiznal, že se svou účastí provinil, nemusela jeho kauza nabýt takových mediálních rozměrů. Nejsem však soudce, a tak mně nepřísluší, abych říkal, jak se měl zachovat,“ míní komisař I. oddělení obecné kriminality v Mostě.

Hospodští se budou odvolávat na policistův prohřešek

Drexler každopádně přiznává, že celá kauza je nešťastná. „Přichází v mimořádně vyhrocené situaci v souvislosti s koronavirovou pandemií. Kdyby se pan plukovník Husák provinil něčím za jiných okolností, možná by jeho eventuální prohřešek skončil jen jako přestupek. V současné době, kdy se některým lidem nelíbí, že musejí být neustále doma a nikam nechodit, je ale jasné, že všichni účastníci oslavy ještě více rozbouřili napjatou situaci ve společnosti.“

Absolvent Policejní akademie ČR v Praze má obavy, že policisté v terénu mohou mít ještě těžší službu. „Hospodští, kteří nyní nedovoleně otevřou své podniky, anebo hosté, budou argumentovat, že když jejich nadřízený porušil vládní nařízení, oni mohou také. Někteří se tak budou na prohřešek vysoké hodnosti odvolávat. Lidé se tak s policisty mohou hádat, provokovat, být vulgární, arogantní i agresivní. Teplická kauza, do níž se zapletl i pan plukovník Husák, bohužel dobré jméno Policii České republiky neudělala,“ je přesvědčený muž, který u sboru slouží už téměř šestnáct let.

Husákův přešlap se odehrál ve chvíli, kdy restauratéři, kteří navzdory zákazu otevřou, jsou pro porušení vládních nařízení předváděni na služebnu k podání vysvětlení, někteří dokonce dostávají pouta na ruce a končí v cele předběžného zadržení. Bývalý člen Krajské pořádkové jednotky v Ústí nad Labem se ale domnívá, že policisté se s dalším tlakem vypořádají a nenechají se vyprovokovat. „Nebude ale ani zapotřebí členům naší odborové organizace zdůrazňovat, že někteří lidé je budou nyní záměrně provokovat a zkoušet jejich nervy. Je jasné, že většina z nich se bude ohánět případem pana plukovníka Husáka. Ve sboru ale slouží profesionálové, kteří mají vyšší vzdělání, a tak moc dobře vědí, co je v terénu čeká,“ zdůrazňuje pro EuroZprávy.cz předseda Unie bezpečnostních složek Zdeněk Drexler.

Stále ještě krajský ředitel policie v Libereckém kraji Vladislav Husák má pověst kontroverzního policisty. Byl členem pohotovostního pluku Veřejné bezpečnosti, který byl nasazován na potlačování demonstrací proti odpůrcům komunistického režimu. Seznamzprávy.cz upozorňují, že zkraje devadesátých let dlouhou dobu působil ve vedení pražské policejní správy, a to i v době, kdy z ní vzešel nejzávažnější skandál tehdejší doby: spolupráce zločinců z Berdychova gangu s detektivy Odboru pro boj s organizovaným zločinem.

Agentura ČTK připomíná, že jeho jméno se v roce 2007ocitlo v korupční aféře okolo rozdělování státních zakázek na výrobu biolihu. I proto ve stejném roce rezignoval na post policejního prezidenta, který vykonával od roku 2005. Po schůzce v pražském Obecním domě, na níž byl v listopadu 2011 jako náměstek policejního prezidenta zachycen s kontroverzními podnikateli Tomášem Hrdličkou a Romanem Janouškem, nabídl o měsíc později rezignaci. Tehdejší policejní prezident Petr Lessy ji v březnu 2012 přijal. O osm měsíců později byl odvolán z funkce šéfa ochranné služby, protože jeho bezpečnostní prověrka pozbyla platnosti. Od září 2013 je krajským ředitelem policie v Libereckém kraji.

Zdroj