Policisté budou od hygieniků dostávat informace o karanténách

3 měsíce starý 5

Karantény bude v každém okresu kontrolovat nejméně jeden hygienik a policista. Pověřená hlavní hygienička Pavla Svrčinová upřesnila, že policisté budou mít k dispozici vždy aktuální informace. V případě porušení izolace bude postup řídit policie, protože jde o trestný čin. Porušení karantény je přestupkem.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) dodal, že je budou využívat například i při silničních kontrolách, které aktuálně provádějí kvůli omezení pohybu mezi okresy. Podle Blatného může hrozba trestního stíhání přesvědčit k dodržování opatření i lidi, kteří vývoj epidemické situace „kazí většině“, která se pravidly řídí. 

„Jsem rád, že jsme se dohodli s policií na společném postupu. Pomoc policistů zároveň částečně uleví krajským hygienickým stanicím, jejichž zaměstnanci jsou vytíženi trasováním a řešením nepříznivé epidemické situace,“ okomentoval věc Blatný.

Dohoda podle něj umožní efektivněji čelit epidemii covidu-19. „Je důležité aktuálně platná protiepidemická opatření co nejdůsledněji dodržovat,“ zdůrazňuje ministr.

Loni na jaře byl problém s osobními údaji

Ministři vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a zdravotnictví Blatný minulý týden po jednání vlády oznámili, že policisté budou dodržování karantény a izolace namátkově kontrolovat spolu s hygieniky. Podobná dohoda policie a hygieniků měla fungovat už loni na jaře, vznikl ale problém s Úřadem pro ochranu osobních údajů.

Policisté posléze uvedli, že čekají na jasně formulovaný požadavek ministerstva zdravotnictví. Zajímali se mimo jiné o vyjasnění otázky, jak bude zajištěna ochrana policistů při kontaktu s lidmi s potvrzenou nákazou covidem-19. Hamáček v pondělí řekl, že policejní prezidium na zodpovězení klíčových otázek nadále čeká.

Ministerstvo zdravotnictví ve čtvrtek oznámilo, že s policií podepsalo dohodu o součinnosti při kontrolách, jejímž hlavním bodem je předávání informací. „Věřím, že díky ní ještě zlepšíme spolupráci mezi krajskými hygienickými stanicemi a policií,“ konstatovala Svrčinová.

Zaměstnanci hygien jsou podle ní velmi vytížení. „Pokud se nyní mohou spolehnout na pomoc policie i v této oblasti, o to více času mohou věnovat například trasování či posuzování chorob z povolání,“ doplnila.

Zdroj