Policisté popsali Kongresu svá traumata z útoku na Kapitol. ‚Bylo to jako peklo,‘ uvedl policista

1 měsíc starý 12

Boje tělo na tělo jako ze středověké bitvy, urážky a výhrůžky, strach o vlastní život a problémy s duševním zdravím. Tyto své zkušenosti v úterý před výborem amerického Kongresu popisuje čtveřice policistů, kteří byli mezi těmi, kdo sídlo zákonodárného sboru chránili 6. ledna při útoku příznivců tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa.

Washington 19:55 27. července 2021

Prezident je před Bílým domem vyzval mimo jiné k pochodu ke Kapitolu a k použití síly s cílem zvrátit výsledek voleb, které prohrál | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

„Mám pocit, jako bych absolvoval cestu do pekla a zpátky... Ale příliš mnoho lidí mi teď tvrdí, že peklo neexistuje, nebo že to peklo vlastně nebylo tak špatné. Ta lhostejnost vůči mým kolegům je hanebná!“ prohlásil příslušník washingtonské policie Michael Fanone, přičemž zvýšil hlas a udeřil rukou do stolu. „Moje kariéra u policie mě připravila na to vyrovnat se s některými aspekty téhle zkušenosti. (...) Ale nic, opravdu nic mě nepřipravilo na to konfrontovat naše zvolené zástupce, kteří neustále události toho dne popírají,“ pokračoval ve svém úvodním proslovu.

"If those responsible are not held accountable, and if Congress does not act responsibly, this will remain a cancer on our constitutional republic, undermining the peaceful transfer of power at the heart of our democracy system." -- Liz Cheney pic.twitter.com/D8LBl64yn3

— Aaron Rupar (@atrupar) July 27, 2021

Slyšení s Fanonem a jeho třemi kolegy otevírá činnost zvláštního výboru Sněmovny reprezentantů pověřeného vyšetřením událostí 6. ledna. Demokratická šéfka sněmovny Nancy Pelosiová jej jmenovala poté, co republikáni v Senátu zablokovali návrh na utvoření nepolitické vyšetřovací komise.

Zpravodaj v USA: Trumpova teorie o vítězství hluboce zakořenila, republikáni už mění hlasovací zákony

Číst článek

Sněmovní slyšení mohou trvat řadu měsíců a očekává se snaha předvolat řadu dalších svědků včetně členů Trumpovy administrativy nebo i některých republikánských zákonodárců, kteří byli během nepokojů v Kapitolu s Trumpem v kontaktu.

„Musíme vědět, co se tady v Kapitolu stalo. Také musíme vědět, co se dělo každou minutu toho dne v Bílém domě. Každý telefonát, každý rozhovor. Každé jednání před útokem, během něj a po něm,“ řekla v úterý kongresmanka Liz Cheneyová. Ona a další Trumpův kritik Adam Kinzinger jsou jedinými dvěma republikány v devítičlenném vyšetřovacím panelu.

This ⁦@itvnews⁩ report shows some shocking scenes from inside the Capitol - haven’t seen this footage on any American news network pic.twitter.com/bZoZxg3Dhp

— Cyrus Sanati (@BeyondBlunt) January 7, 2021

První předvolaní svědci lednový střet s Trumpovými příznivci popisovali jako traumatický zážitek, který zanechal jizvy na fyzickém i psychickém zdraví zasahujících policistů. Fanone i strážník Aquilino Gonell vzpomínali, jak je výtržníci nazývali „zrádci“ a mluvili o tom, že se svými zážitky se dodnes vypořádávají. Policista tmavé pleti Harry Dunn zase líčil zklamání z toho, že při obraně Kapitolu kromě násilí čelil také rasistickým urážkám, což prý dosud jako policejní důstojník na Kapitolu nikdy nezažil.

Sněmovna reprezentantů schválila komisi k vyšetření útoků na Kapitol. Pro byli jen dva republikáni

Číst článek

„To, čemu jsme ten den byli vystaveni, bylo jako něco ze středověké bitvy. Bojovali jsme tělo na tělo ve snaze zabránit invazi násilného davu do Kapitolu,“ vzpomínal Gonell. Mluvil mimo jiné o tom, jak výtržníci křičeli „poslal nás Trump“, nebo o nebezpečné tlačenici u jednoho ze vstupů do budovy Kongresu. „Cítil jsem, jak ztrácím kyslík, a vzpomínám si, že jsem si říkal: ‚Tak takhle umřu, při obraně tohohle vstupu,‘“ uvedl.

K washingtonskému Kapitolu se 6. ledna dostavily tisíce příznivců končícího prezidenta, který nikdy neuznal volební porážku a před formálním schválením výsledku vyzval stoupence k protestu u sídla Kongresu. Stovkám z nich se podařilo proniknout dovnitř poté, co nepřipravená policie nedokázala udržet obranné linie, a volební schůze zákonodárců musela být na několik hodin přerušena, její účastníci evakuováni. Čtyři lidé na místě zemřeli, jeden z policistů umřel o den později v nemocnici a dalších asi 140 si z bojů odneslo zranění.

BREAKING. Mob of Trump supporters swarm the media near the US Capitol. They yell what Trump frequently says, “the media is the enemy of the people.” They destroy equipment and chased out reporters. I’ve never seen anything like this in my 20 year career: @nbcwashington @MSNBC pic.twitter.com/3VLC07JQR2

— Shomari Stone (@shomaristone) January 6, 2021

Trump a někteří další republikáni brzy začali nepokoje líčit jako relativně nevinný incident a šířit divoké spekulace o tom, co jej způsobilo. Kongresman Andrew Clyde v květnu uvedl, že záběry s lidmi pronikajícími do Kapitolu vypadají jako „normální návštěva turistů“, senátor Ron Johnson se rovněž v květnu nechal slyšet, že „to byl celkově vzato poklidný protest“. Zároveň se objevily konspirační teorie o tom, že násilí pomohli vyvolat levicoví agitátoři nebo dokonce agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI).

„Nebyla to antifa, nebylo to Black Lives Matter, nebyl to FBI, byli to jeho (Trumpovi) podporovatelé, které ten den ke Kapitolu poslal,“ reagoval v úterý na zavádějící tvrzení strážník Gonell.

ČTK

Zdroj