Policisté před výborem popsali traumata, která utrpěli při obraně Kapitolu

1 měsíc starý 34

Co se dělo v Bílém domě?

Sněmovní slyšení mohou trvat řadu měsíců a očekává se snaha předvolat řadu dalších svědků včetně členů Trumpovy administrativy nebo i některých republikánských zákonodárců, kteří byli během nepokojů v Kapitolu s Trumpem v kontaktu. Bývalí vládní pracovníci v tomto směru podle zpráv amerických médií dostali od federálního ministerstva spravedlnosti povolení svědčit.

„Musíme vědět, co se tady v Kapitolu stalo. Také musíme vědět, co se dělo každou minutu toho dne v Bílém domě. Každý telefonát, každý rozhovor. Každé jednání před útokem, během něj a po něm,“ řekla kongresmanka Liz Cheneyová. Ona a další Trumpův kritik Adam Kinzinger jsou jedinými dvěma republikány v devítičlenném vyšetřovacím panelu.

Středověká bitva

První předvolaní svědci lednový střet s Trumpovými příznivci popisovali jako traumatický zážitek, který zanechal jizvy na fyzickém i psychickém zdraví zasahujících policistů. Fanone i strážník Aquilino Gonell vzpomínali, jak je výtržníci nazývali „zrádci“, a mluvili o tom, že se svými zkušenostmi se dodnes vypořádávají. Policista tmavé pleti Harry Dunn zase líčil zklamání z toho, že při obraně Kapitolu kromě násilí čelil také rasistickým urážkám, což prý dosud jako policejní důstojník na Kapitolu nikdy nezažil.

„To, čemu jsme ten den byli vystaveni, bylo jako něco ze středověké bitvy. Bojovali jsme tělo na tělo ve snaze zabránit invazi násilného davu do Kapitolu,“ vzpomínal Gonell. Mluvil mimo jiné o tom, jak výtržníci křičeli „poslal nás Trump“, nebo o nebezpečné tlačenici u jednoho ze vstupů do budovy Kongresu. „Cítil jsem, jak ztrácím kyslík, a vzpomínám si, že jsem si říkal: 'Tak takhle umřu, při obraně tohohle vstupu,'“ uvedl.

K washingtonskému Kapitolu se 6. ledna dostavily tisíce příznivců končícího prezidenta, který nikdy neuznal volební porážku a před formálním schválením výsledku vyzval stoupence k protestu u sídla Kongresu. Stovkám z nich se podařilo proniknout dovnitř poté, co nepřipravená policie nedokázala udržet obranné linie, a volební schůze zákonodárců musela být na několik hodin přerušena, její účastníci evakuováni. Čtyři lidé na místě zemřeli, jeden z policistů umřel o den později v nemocnici a dalších asi 140 si z bojů odneslo zranění.

Trump a někteří další republikáni brzy začali nepokoje líčit jako relativně nevinný incident a šířit divoké spekulace o tom, co jej způsobilo. Kongresman Andrew Clyde v květnu uvedl, že záběry s lidmi pronikajícími do Kapitolu vypadají jako „normální návštěva turistů“, senátor Ron Johnson se rovněž v květnu nechal slyšet, že „to byl celkově vzato poklidný protest“. Zároveň se objevily konspirační teorie o tom, že násilí pomohli vyvolat levicoví agitátoři nebo dokonce agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI).

Za svůj podíl na podněcování k útoku na Kapitol už čelil exprezident Trump ústavní žalobě v Senátu. Ten mu ale vinu, vzhledem k podpoře republikánů, neprokázal. Z jeho stoupenců, kteří vtrhli do Kongresu, úřady obžalovaly už 535 lidí. První z nich dostal osmiměsíční trest vězení minulý týden.

Zdroj