Policisté zasahují v centrále ŘSD. Kvůli zadávání veřejných zakázek bylo obviněno přes 30 osob

6 měsíce starý 8

„Státní zástupce VSZ v Praze vykonává dozor v trestní věci vedené NCOZ pro podezření z trestné činnosti organizované zločinecké skupiny působící v procesu zadávání veřejných zakázek ŘSD, zaměřené na páchání trestných činů zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a pletichy při zadání veřejné zakázky a veřejné soutěži,“ uvedl v tiskové zprávě Minx.

ČTĚTE TAKÉ: Děkujeme vládě, že nás stmelila. Průměrná rodina přijde až o 180 tisíc ročně, tvrdí odboráři

Na zásah v centrále ŘSD upozornil Deník N, potvrdil mu to ministr dopravy Martin Kupka (ODS). „Mám jen základní informaci, že tam policie zasahuje. Předpokládám ale, že důvodem není současná práce ŘSD,“ uvedl ministr.

Mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej sdělil, že útvar zasahuje, bližší informace však nesdělil. „Mohu uvést, že náš útvar dnešního dne provádí úkony trestního řízení. Podávání informací má vyhrazeno Vrchní státní zastupitelství v Praze, bližší podrobnosti nebudeme sdělovat,“ uvedl Ibehej.

Mluvčí ředitelství Jan Rýdl webu iROZHLAS.cz řekl, že ŘSD poskytuje policii maximální součinnost. Policisté podle něj zasahují už od brzkého rána. Generální ředitel Radek Mátl dodal, že policie zajišťuje doklady k historickým zakázkám ŘSD.

Podle zdrojů webu Lidovky.cz mělo být v kauze okolo zakázek ŘSD na údržbu obviněno více než 30 fyzických a právnických osob. Organizovaná skupina měla sestávat z dnes už bývalých zaměstnanců ŘSD a skupiny dodavatelů, kteří si mezi sebou domlouvali přidělování zakázek. Podle webu jde o zakázky na údržbu silnic za 300 milionů korun. V případu nebyl obviněn nikdo ze současného vrcholného vedení ŘSD, uvedl web.

Podle ministra dopravy Martina Kupky policie nekontaktovala nikoho z vedení ministerstva, zásah se netýká aktuální činnosti ŘSD ani nikoho ze současného vrcholového managementu. „ŘSD poskytuje maximální součinnost,“ řekl ministr na tiskové konferenci ve Sněmovně.

Zdroj