Politico: Trapná porážka Babiše. Odmítl být solidární s jinými státy, Česko kvůli tomu nedostane 140 tisíc vakcín navíc

3 měsíce starý 22

Česká republika a její premiér Andrej Babiš se postavila na stranu Rakouska v čele s kancléřem Sebastianem Kurzem, když odmítla spolu se Slovinskem plán na solidární zasílání dávek vakcín proti koronaviru do nejvíce zasažených zemí EU. Namísto původních 140 000 vakcín tak dostane jen polovinu. Zmařeného vyjednávání si všímá i deník Politico.

Premiérovi Andreji Babišovi se nepodařilo vyjednávání zemí Evropské unie. Společně s Rakouskem a Slovinskem se totiž Česká republika odmítla účastnit na solidárnímu plánu, navrženém portugalským předsednictvím na Radě EU, který má pomoci těžce zasaženým zemím koronavirem: Bulharsku, Chorvatsku, Estonsku, Lotyšsku a Slovensku. Trojice zemí tak zablokovala společnou solidaritu při rozdělování 10 milionů dávek očkovací látky.

Dále čtěte

archiv

Koronavirus ohrožuje svobodnou žurnalistiku. Pomozte nám fungovat dál

Epidemie koronaviru a uzavírání ekonomiky postihlo celou řadu odvětví. Mezi nimi je i žurnalistika, za kterou nestojí žádný oligarcha nebo ...

číst článek »

Česko tento návrh odmítlo i přesto, že mohlo získat místo 72 tisíc vakcín téměř 143 tisíc dávek. A také přesto, že v březnu v rámci obdobné pomoci dostalo kvůli špatné epidemické situaci 100 tisíc dávek vakcín od Pfizeru s předstihem.

Podle serveru Politico toto rozhodnutí přineslo trapnou porážku jak rakouskému kancléři Sebastianu Kurzovi, tak i českému premiérovi Andreji Babišovi a slovinskému premiérovi Janez Janšovi.

„Postoj, který zaujal Babiš, se zdál obzvláště sebezničující, protože vedl k tomu, že Česká republika nedostane přibližně 140 000 dávek, které by podle portugalského plánu obdržela,“ komentuje server, který toto rozhodnutí vysvětluje jako „nepříznivý projev zjevného sobectví a neochoty zapojit se do krizového řízení, které Brusel považuje za nejlepší atribut EU“.

Andreje Babiše označili v této věci jako největším poraženým. Podle diplomatů neexistuje žádné vysvětlení, proč se takto rozhodl. Trojice zemí si zkrátka chtěla co největší podíl vakcín ukrojit pro sebe a zároveň nebyla ochotny pomoci těm, které jí mají nedostatek. A tato taktika nevyšla. „Ztráta těchto dávek by se mohla Babišovi v celostátních volbách letos na podzim vrátit,“ upozorňuje list.

For those who think the EU has no sense of humour: the Czech Republic is rewarded for blocking the first proposal by having its additional vaccines share cut from around 140k to 70k. The missing 70k would be distributed to its allies in Austria and Slovenia.

— Mehreen (@MehreenKhn) April 1, 2021

Podle diplomatických zdrojů serveru Politico poškodil svůj vliv a důvěryhodnost i Sebastian Kurz. Stalo se tak už během videosummitu Evropské rady pořádaného minulý týden, kdy požadoval pomoc potřebným zemím, ale poté se odmítl připojit k poskytování takové pomoci. Kurz je prý nyní pro většinu členských zemí „persona non grata“.

Zdroj