Politico: Vyjednávání o vakcínách je porážkou Kurze, Babiše a Janši. Ve sporu ale nejvíce tratí Česko

3 měsíce starý 16

Výsledek jednání velvyslanců o rozdělení dodatečných deseti milionů vakcín proti covidu-19 přineslo ostudnou porážku rakouského kancléře Sebastiana Kurze, českého premiéra Andreje Babiše a šéfa slovinské vlády Janeze Janši. Napsal to portál Politico. Trojice zemí se odmítla připojit k plánu portugalského předsednictví na pomoc zemím, které se potýkají se zásadním nedostatkem vakcín.

Brusel 10:40 2. dubna 2021

Andrej Babiš s rakouským kancléřem Sebastianem Kurzem | Foto: Leonhard Foeger | Zdroj: Reuters

Podle serveru Politico nejvíce ztratil český premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš, který se svým postojem připravil o desítky tisíc dávek navíc, protože podle portugalského plánu Česko spadalo do skupiny zemí, které mají nárok na pomoc navíc.

Česko míří na chvost Evropské unie. S pokusem o urychlení dodávek vakcín v Bruselu neuspělo

Číst článek

Portugalské předsednictví ve čtvrtek večer informovalo, že 19 členských zemí obdrží poměrnou část z 6,6 milionu vakcín. Jde o státy, které se části svých dávek vzdaly ve prospěch Bulharska, Chorvatska, Estonska, Lotyšska a Slovenska.

Tato pětice - kromě poměrné části z deseti milionů vakcín - obdrží jako výraz solidarity i poměrnou část z 2 854 654 dávek. Rakousko, Česko a Slovinsko obdrží poměrnou část z deseti milionů vakcín. V případě českého přídělu jde o 239 000 dávek.

Portugalské předsednictví EU původně navrhlo, aby tři miliony byly rezervovány pro šestici nejpotřebnějších zemí, konkrétně šlo o Bulharsko, Chorvatsko, Estonsko, Lotyšsko, Slovensko a Česko. Zbývajících sedm milionů dávek mělo být jako obvykle rozděleno podle počtu obyvatel mezi všech 27 členů EU. To se však nelíbilo Praze, Vídni a Lublani.

Rakousko a Slovinsko díky tomu, že se k návrhu Portugalska odmítly připojit, získaly trochu vakcín navíc, naopak Česká republika z „balíku solidarity“ mohla získat asi 140 000 dávek očkovací látky. „To, že se k němu odmítla připojit, vedlo k čisté ztrátě 70 000 dávek,“ píše Politico s odvoláním na diplomaty. Toto by se podle serveru mohlo pro Babiše stát strašákem před podzimními parlamentními volbami.

Výzva k solidaritě

PŘEHLEDNĚ: Česko si od Evropské unie objednalo o třetinu méně vakcín, než mohlo

Číst článek

Proč se Praha odmítla k návrhu Portugalců připojit, není jasné, píše Politico.

Zřejmě mylně počítala s tím, že vyjde taktika kancléře Kurze, který neustále tvrdí, že vakcíny jsou v unii rozdělovány nespravedlivě a chtěl jich původně získat více, než Rakousku příslušelo na základě počtu obyvatel. Volá po evropské solidaritě, ale sám k ní odmítá přispět, píše Politico.

Přitom skutečnost, že při předchozích objednávkách vakcín Rakousko neprojevilo zájem o celý svůj stanovený příděl, je jeho vina.

„Babiš trvá na tom, že není tradiční politik,“ řekl Politicu o českém premiérovi nejmenovaný diplomat. „Ale těžko říct, co to znamená při vyjednávání a co se v Praze tak pokazilo,“ dodal.

Nerovná distribuce vakcín v EU: Češi, Chorvati a další nedostávají tolik vakcín jako severské země

Číst článek

Jeden český diplomat tvrdí, že je mylné se domnívat, že Praha stála slepě při Kurzovi a ztrátu vakcín pro Česko se snaží vyložit jako zisk pro nějakou zemi, která je potřebnější. „Vyzýváme k solidaritě, ale všem se jí nedostalo. Nakonec ty dávky, které si nevezmeme, mohou skončit u někoho, kdo je potřebuje ještě více,“ snažil se vysvětlit.

Unijní země v prvním čtvrtletí dostaly přes 90 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, což je - zvláště kvůli výpadkům od firmy AstraZeneca - výrazně méně, než čekaly.

Společně nakoupené očkovací látky si mezi sebe rozdělují podle počtu obyvatel. Když ale některé země neprojeví zájem o celý svůj příděl, mohou si jej koupit jiné státy, čímž vzniká nepoměr, který kritizují Rakousko nebo Česká republika.

ČTK

Zdroj