Političtí náměstci? Nehorázná arogance a plivanec, řekl Kobza. Podle Žáčka tomu nerozumí

3 měsíce starý 18

V úterý odpoledne poslanci přehlasovali veto prezidenta Miloše Zemana a potvrdili novelu služebního zákona, která mění organizaci na jednotlivých ministerstvech. Z odborných náměstků, tedy náměstků pro řízení sekcí, se stanou vrchní ředitelé sekcí. Náměstky pak budou pouze ti, kteří se dnes označují za „politické“ a jejich počet nebude omezen. Opozice to kritizuje, podle ní se totiž otevírá cesta ke vzniku takzvaných trafik, na které padnou desítky až stovky milionů korun.

„Politický náměstek je povolání snů. Není řečeno, za co zodpovídáte, super plat, super servis, ministr si jich může nabrat, kolik chce. Je to obrovská arogance vůči všem rodinám, které teď mají problém zaplatit účty. Díky tomu, že vládní koalice má 108 hlasů, prohlasuje si sebevětší lumpárnu. Je to plivanec do tváře všem slušným lidem,“ uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS člen sněmovního zahraničního výboru Jiří Kobza (SPD).

Podle člena sněmovního výboru pro obranu Pavla Žáčka (ODS) je to ale nesmysl. „SPD nemá vůbec žádnou zkušenost s výkonem moci ve vedení ministerstev. To, co říká pan Kobza, je absolutní nesmysl. Ministři ručí za to, jakým způsobem vláda vládne,“ sdělil Žáček s tím, že náměstky si vybere ministr a nese za ně zodpovědnost. „Vůbec se neobávám toho, co říká Kobza a nerozumím tomu, jak to myslí,“ dodal Žáček.

Změny služebního zákona mají podle předkladatelů, předsedů klubů pětice koaličních stran, prohloubit odpolitizování státní služby tím, že stanoví jasnou hranici mezi politickým vedením ministerstev a jejich úřednickým aparátem.

Zdroj