Politolog: Levice se z poslední porážky v roce 2017 nepoučila. Babiš dosáhl úspěchu tím, že jí odsál voliče

3 měsíce starý 25

K volebním urnám přišlo nebývalé množství lidí, ukazují statistiky. „Volební účast se zvedla rovnoměrně zhruba o čtyři až pět procentních bodů v každém kraji. Podle našich prvních analýz to vypadá, že většina těch, kteří přišli navíc, směrovala své hlasy ke koalici Spolu,“ řekl Českému rozhlasu Plus analytik společnosti STEM Martin Kratochvíl. Podle jeho informací koalice ODS, TOP 09 a KDU-ČSL přitáhla k volbám až 360 tisíc nových hlasujících.

Praha 22:41 11. října 2021

(ilustrační foto) | Foto: Marek Podhora / MAFRA / Profimedia | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Politolog Ladislav Mrklas z CEVRO Institutu upozorňuje na dva zásadní aspekty. Koalici Spolu se podle něj na poslední chvíli podařilo udělat z voleb referendum o Andreji Babišovi (ANO).

Andrej Babiš odsál voliče svým potenciálním partnerům a skončil jako kůl v plotě, shrnuje politolog Mrklas

„Nakonec se povedlo dobře mobilizovat i Babišovi. A to natolik, že se mu podařilo odsát od jiných stran, které se ním spolupracovali, značnou část voličů. Tím sice dosáhl úspěchu, ve který asi ani sám nedoufal, ale své partnery poslal mimo sněmovnu.“

„Levici přinesly značnou porážku už volby v roce 2017, ale nepoučila se z toho,“ komentuje Mrklas debakl sociálních demokratů a komunistů, kteří se po mnoha letech ocitli za branami Thunovského paláce.

Podle filozofa Václava Němce můžeme i u nás pozorovat zajímavý celosvětový trend, který byl k vidění například při posledních prezidentských volbách ve Spojených státech. „Mobilizují se tradiční strany a občanská společnost,“ upřesňuje.

Němec má za to, že značnou zásluhu na zvýšené volební účasti v České republice mají právě aktivity občanské společnosti – a to iniciativ jako Milion chvilek pro demokracii, které se před volbami velmi angažovaly, aby přiměly jít k volbám zejména mladé voliče.

Ať už ale bude vláda vzešlá z voleb do poslanecké sněmovny jakákoliv, měla by se mít na pozoru, varuje šéfredaktor týdeníku Respekt Erik Tabery.

„Měla by věnovat značnou pozornost problémům lidí, kteří nevolili, nebo jejichž hlasy propadly, aby do budoucna nevznikl ještě větší problém. Ještě větší frustrace, která se potom může promítnout do radikalizace společnosti a třeba i volení extremistických stran,“ uzavírá. Zhruba milion hlasů totiž voliči dali stranám, které se do sněmovny nedostaly.

Poslechněte si celý audiozáznam Tématu dne Šárky Fenykové.

Zuzana Marková

Zdroj