Politolog: Vládní škrty jsou podvod na voliče. Změny působí jako šité horkou jehlou

6 měsíce starý 22

Valeš připomněl, že premiér Petr Fiala (ODS) spolu s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS) ještě loni v listopadu veřejně prohlašovali, že neplánují zvyšovat žádné daně. Obsah konsolidačního balíčku tak považuje za zradu voličů. „Ministr Stanjura opakovaně ujistil, že například daň z nemovitosti zvyšovat nehodlá, že je to nemravná daň. A opak se stal skutečností,“ pronesl v pořadu Partie PLUS.

ČTĚTE TAKÉ: Stanjura: Vyšší DPH míří na nezdravé nápoje, je i na kojeneckou vodu. Aby to bylo jednodušší

Zároveň zkritizoval jisté kroky, které mají vést k úsporám, ale výrazné sumy do státní kasy nepřinesou. Fiala a spol. si prý jimi zhoršili image u řady voličských skupin. „Naštvaní jsou hostinští, vydavatelé novin, také studenti, co koalici Spolu nebo Piráty ve velkém volili. Ti zatím měli daňové zvýhodnění, když si při studiu přivydělávali. Stát jeho zrušením sice ušetří, ale pouze 340 miliónů. Naštvat si celou mladou generaci jen kvůli této částce? Tomu nerozumím,“ kroutil hlavou.

Fialově vládě vyčetl, že prezentovaný úsporný návrh působí zmatečně. „Bohužel se potvrdilo, že nemá žádnou strategii. Všechno to vypadá, že je to šité horkou jehlou, na poslední chvíli,“ řekl. Za problém také považuje nejasnost mnohých opatření z celkového balíčku, které jsou výsledkem vnitřních kompromisů koalice. „Kompromisy se řeší údajně již pět měsíců, ale na tiskové konferenci nebyla řada ministrů schopná vysvětlit, jakou podobu budou mít škrty na jejich ministerstvech,“ dodal.

Kabinet ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Starostů a Pirátů ve čtvrtek představil tzv. konsolidační balíček obsahující 58 opatření. Ta mají v příštím roce snížit schodek rozpočtu o 94 miliard korun, v roce 2025 o dalších 53,4 miliardy korun. Předpokládá mimo jiné, že stát zvýší daň z příjmu právnických osob, spotřební daň z tabáku a alkoholu, daň z hazardu i nemovitostí. Znovu zavede nemocenské pojištění pro zaměstnance a zvedne odvody živnostníků. Snížit schodek veřejných financí mají především úspory, hlavně omezení státních dotací.

Zdroj