Politologové: Popularita vlády utrpí, část kroků veřejnost ocení až později

6 měsíce starý 7

Podle politologa Stanislava Balíka se pozitivní dopady mohou projevit do voleb, ve kterých tak má vláda stále šanci uspět. Podobu balíčku označil za maximum možného s ohledem na nutný kompromis mezi pěticí stran.

Základní vzkaz čtvrteční tiskové konference vlády z pohledu veřejnosti je takový, že se bude zdražovat a budou se zvyšovat daně, míní Kubáček. To podle něj bude mít nepochybně negativní vliv na popularitu vlády. Češi jsou nicméně racionální a uvědomují si, že mnoho věcí je třeba přehodnotit a upravit, protože jsou neudržitelné. „Pravdou je, že nakonec ten kompromis, který z toho vzešel, není tak tvrdý, jak se původně zdálo,“ řekl Kubáček.

Kubáček je přesvědčený, že vláda premiéra Petra Fialy (ODS) prováhala příležitost získat podporu veřejnosti tím, že by se více zaměřila na odstraňování zbytné byrokracie, boj s šedou ekonomikou či zamezení masivního odlivu dividend do zahraničí. „Kdyby vláda tato opatření do řešení zapojila, tak to celospolečenské přijetí bude podstatně vyšší,“ řekl politolog.

Nechutné, poprava živnostníků, kritizuje opozice konsolidační balíček

Domácí

Jako sympatická opatření by podle něj lidé mohli vnímat například zrušení části nepochopitelných daňových výjimek. Některá další opatření veřejnost ocení až za delší dobu, míní politolog.

Další vývoj popularity vlády bude podle Kubáčka záviset na tom, zda koaliční kabinet udrží jednotu a opatření se mu podaří prosadit ve Sněmovně. Vládu také může posílit, když bude představené kroky veřejnosti trpělivě vysvětlovat.

Podle politologa Stanislava Balíka byla vláda v situaci, kdy s konsolidačním balíčkem přijít musela. „Že nějaká ztráta popularity přijde, je možné. Na druhou stranu vláda si nemohla příliš vybírat,“ uvedl Balík.

Teď hlavně nepovolit, uvedl Kalousek k vládnímu balíčku. Kritický Středula

Domácí

Nakolik se mohou nově oznámená opatření projevit ve výsledku příštích voleb, podle něj není jisté, protože do řádného termínu voleb zbývají více než dva roky. Do té dobu se mohou projevit pozitivní účinky vládních kroků a koalice by tak mohla mít šanci uspět, míní.

Při posuzování výsledné podoby konsolidačního balíčku je třeba vzít v potaz, že ho předkládal kabinet složený z pěti stran usilujících o částečně podobné voličské skupiny, ale každá s trochu jinými ideovými východisky, upozornil Balík. Na první pohled se podle něj zdá, že žádná z koaličních stran není jasným vítězem nebo naopak jasným poraženým. „Každý musel v něčem ustoupit a každý tam zase něco prosadil,“ řekl politolog.

S ohledem na nutnost dosažení pětikoaličního kompromisu tak podle něj balíček představuje maximum možného.

PŘEHLEDNĚ: Které daňové výjimky se budou rušit či omezovat

Domácí

Zdroj