Polovina zaměstnanců Kovosvitu nedostala výplatu. Firma má málo zakázek, pracovníci zůstávají doma

před 1 měsíc 96

Část zaměstnanců strojírenské firmy Kovosvit ze Sezimova Ústí nedostala březnové mzdy. Jde přibližně o polovinu ze 450 zaměstnanců. Řekl to mluvčí odborové organizace OS Kovo Jan Exner. Firma nemá dostatek zakázek, a proto někteří zaměstnanci zůstávají doma, uvedla Česká televize. Generální ředitel firmy Jan Kočvara, který se do funkce dostal loni koncem listopadu, na svou pozici podle ČT před pár dny rezignoval.

Sezimovo Ústí (Táborsko) 16:31 17. dubna 2024

Kovosvit Sezimovo Ústí

Společnost má ekonomické problémy delší dobu (ilustrační foto) | Foto: Lucie Suchánková Hochmanová | Zdroj: Český rozhlas

Firmu koupil v létě 2020 ruský investiční fond. Společnost má ekonomické problémy delší dobu. Jedna ze dvou hlavních společností Kovosvitu, firma Kovosvit MAS Machine Tools, skončila v roce 2022 ve ztrátě po zdanění 167,2 milionu. O rok dříve měla ztrátu 134 milionů. 

Zadlužená firma Kovosvit MAS mění majitele, po měsíci ji znovu vede Winkelhofer

Číst článek

Druhá z hlavních společností, Kovosvit MAS Foundry, předloni vykázala zisk 1,1 milionu korun. Výsledky hospodaření z loňského roku koncern ještě nezveřejnil.

Situaci v Kovosvitu řešilo vedení města Sezimovo Ústí v pondělí na zasedání rady, kdy její členové přijali dvě usnesení. Zaměstnancům, kteří jsou nájemníky městských bytů, umožní do konce června odklad nájemného i s tím, že nemusí platit za žádost o splátkový kalendář.

„Druhé opatření je nabídka bezúročné půjčky 10 000 korun na osobu, tedy zaměstnance, ale to musí ještě projednat zastupitelstvo,“ řekl starosta města Martin Doležal (Zelená pro město). Podle jeho slov stejná opatření přijali před osmi lety, kdy se Kovosvit dostal do problémů, ale nikdo tenkrát nabídky nevyužil.

Minulý týden také radní jednali o nabídce Kovosvitu na odkup budovy závodní kuchyně s pozemky za desítky milionů korun. Obě strany se ale zatím nedohodly na podmínkách obchodu, uvedl starosta.

Firma patřila do léta 2020 podnikateli Michalu Strnadovi, který ji pak za stovky milionů korun prodal ruskému investičnímu fondu Trust Union Fund. Nový vlastník převzal firmu v roce 2020 i se závazky a úvěry, které byly několik stovek milionů. Kvůli válce na Ukrajině přišla firma o všechny dodávky do Ruska, které tvořily asi desetinu všech zakázek. 

ČTK

Přečtěte celý článek