Polsko denacifikujeme hned po Ukrajině, řekl ruský poslanec

1 měsíc starý 19

„Polsko svými výroky o Rusku jako o 'rakovinotvorném' nádoru a o 'odškodnění', které musíme zaplatit Ukrajině, vybízí k tomu, abychom ho po Ukrajině zařadili do první linie pro denacifikaci,” napsal Morozov na svém telegramovém účtě.

Jeho skandální příspěvek fakticky vzývající k vojenské agresi proti Polsku okamžitě převzala ruská propagandistická média.

Morozov reaguje na výroky polského premiéra Mateusze Morawieckého a prezidenta Andrzeje Dudy, interpretuje si však značně zkresleně.

Morawiecki vyzval k „deputinizaci”

Morawieckému vyšel tento týden komentář v britském deníku Telegraph, ve kterém uvedl, že považuje ideologii „russkij mir” (ruský svět) za „rakovinu pohlcující většinu ruské společnosti a představující smrtelné riziko pro celou Evropu”.

V éře Vladimira Putina je „russkij mir” považován za prosazování myšlenky obnovy Ruska a jeho vlivu do hranic Sovětského svazu. Ukrajinci považují tuto ideologii za „neosovětismus v novém kabátě”.

Sám Morawiecki považuje tuto ideologii za „ekvivalent komunismu a nacismu 20. století”. „Ve jménu této ideologie byl srovnán se zemí Mariupol a desítky ukrajinských měst, protože posílala ruské vojáky do války, přesvědčovala je o jejich nadřazenosti a povzbuzovala je k páchání nelidských válečných zločinů - k vraždění, znásilňování a mučení nevinných civilistů. Víme také, že tato ideologie podněcuje násilné vysídlování Ukrajinců hluboko na ruské území,” píše polský premiér.

V článku přirovnává Putina k Hitlerovi a ironicky poznamenává, že potřebuje „deputinizaci”.

Od polití barvou jsou vztahy horší

Polský prezident Duda pak v pátek řekl: „Hluboce věříme, že mezinárodní společenství donutí Rusko zaplatit reparace na obnovu toho, co bylo na Ukrajině zničeno.”

Polsko je od začátku ruské agrese na Ukrajině v čele států prosazujících tvrdou reakci vůči Moskvě. Na konci března vyhostilo 43 špionů, kteří předstírali, že jsou ruští diplomaté. Rusko zareagovalo stejně.

Vztahy se dál zhoršily v pondělí, kdy demonstranti ve Varšavě polili ruského velvyslance červenou barvou při pokládání věnce na hřbitově v Den vítězství. Polský velvyslanec v Moskvě byl předvolán a má se omluvit.

Zdroj