Polsko musí zaplatit pokutu za trestání soudců. Jinak nedostane dotace z EU

5 měsíce starý 20

Polský premiér Mateusz Morawiecki | FOTO: Olaf Kosinsky / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0

Evropská komise vyzvala Polsko, aby zaplatilo pokutu za to, že i přes rozhodnutí unijního soudu neukončilo činnost disciplinární komory, tedy orgánu, který se zabývá prohřešky soudců. Varšava má na reakci 45 dní. Pokud podobně jako v případě sporu o Důl Turów pokutu zaplatit odmítne, strhne jí Komise peníze z unijních fondů.

Soudní dvůr Evropské unie loni v létě rozhodl, že disciplinární komora polského nejvyššího soudu, která rozhoduje například o trestním stíhání soudců a prokurátorů, není v souladu s unijním právem. Polská vláda následně oznámila, že činnost orgánu ukončí.

Dále čtěte

()

Týdeník FORUM: Jak si Zemanova parta zprivatizovala Pražský hrad

číst článek »

Evropská komise však v září konstatovala, že komora nadále pokračuje v projednávání dříve zahájených případů. Unijní exekutiva proto soud požádala o udělení pokuty. Soudci v Lucemburku na konci října rozhodli, že Polsko bude platit milion eur denně, dokud komoru zcela nezruší. Dluh do současnosti přesáhl 70 milionů eur (1,7 miliardy korun)

Polská vláda v reakci na dotaz komise minulý týden uvedla, že na rozpuštění komory pracuje a požádala, aby EK pokutu nevymáhala. Brusel však nepřesvědčila.

„Dopis byl odeslán,“ sdělil dnes mluvčí komise Christian Wigand. K podobnému kroku již v listopadu komise sáhla v česko-polském sporu o důl Turów, kde unijní soud nařídil Polsku za nezastavení prací platit půl milionu eur denně. Varšava po uplynutí 45denní lhůty nevyužila k zaplacení 15 dní, které měla k dispozici po druhé výzvě. Komise proto nyní rozhoduje, ze kterých plateb mířících do Polska dlužnou částku strhne.

Zdroj