Polsko spouští národní karanténu, na sjezdovkách byl v neděli nával

1 měsíc starý 17

Oslavy příchodu nového roku se nakonec obejdou bez omezení pohybu lidí. „Zavedli jsme určitá opatření, protože jsme očekávali nárůst počtu nakažených na začátku ledna. Mluvilo se také o policejní hodině. My policejní hodinu nezavádíme. Vyzýváme ale k tomu, aby se lidé bavili v malých skupinách,“ uvedl v neděli polský premiér Mateusz Morawiecki.

Místo zákazu vycházení, který měl na Silvestra platit od 19 hodin do 6 hodin na Nový rok, vláda jen žádá lidi, aby omezili pohyb a neodpalovali ohňostroje. O silvestrovském zákazu vycházení přitom vláda rozhodla ve svém nařízení z 21. prosince.

Řada právníků ale upozorňovala na to, že k zavedení takového omezení by musel v zemi platit výjimečný stav. Ten ale v Polsku letos vláda ani kvůli koronaviru nezavedla. Alternativou k výjimečnému stavu je stav živelní pohromy, ani ten ale letos platit nezačal.

Podle Morawieckého k zavedení polské obdoby českého nouzového stavu není důvod, vše totiž řeší jarní zákon o epidemickém ohrožení. Od policejní hodiny ale vláda ustoupila, přidala naopak na poslední chvíli zákaz hazardních her v hernách a v kasinech.

Lockdown alias národní karanténa

Od pondělí v Polsku platí „národní karanténa“. Lockdown bude trvat nejméně do 17. ledna a počítá s úplným uzavřením hotelů, většiny obchodů v nákupních centrech a také desetidenní karanténou pro lidi, kteří do Polska přijeli organizovanou dopravou.

Končí také provoz vleků a lanovek, lidé proto v neděli využili sjezdovky v Beskydech, Krkonoších i Tatrách, museli si ale vystát dlouhé fronty. Na výpadovce z tatranského střediska Zakopané se tvořily dopravní zácpy.

Kolem zpřísnění omezení panoval v Polsku mírný chaos. Ministr zdravotnictví nová pravidla sice nazval národní karanténou, podle premiéra ale o nejvyšší stupeň lockdownu nejde. Mluvčí vládnoucí strany Právo a spravedlnost Radosław Fogiel posléze ministra zdravotnictví opravil s tím, že jde o „rozšířenou etapu odpovědnosti“, a ne celostátní karanténu, to by totiž až příliš připomínalo úplný lockdown. Výraz národní karanténa se přesto v polských médiích pro pojmenování nové situace ujal.

Stejně jako v Česku se v Polsku v neděli začalo s očkováním proti nemoci covid-19. Prvním naočkovaným je vrchní sestra varšavské Ústřední klinické nemocnice ministerstva vnitra Alicja Jakubowska. Následoval ředitel nemocnice a pak záchranář. V pondělí se má začít očkovat v 72 vybraných nemocnicích.

V rámci unijního nákupu vakcíny firmy Pfizer obdrželo Polsko o Vánocích prvních 10 tisíc dávek a v pondělí dorazilo do Varšavy dalších 300 tisíc. Ty vláda rozdělí mezi 250 nemocnic.

Foto: Kancelaria prezesa Rady ministrów/Adam Guz

Prvním naočkovaným je v Polsku vrchní sestra varšavské Ústřední klinické nemocnice ministerstva vnitra Alicja Jakubowska.

Vakcíně nevěří 44 % lidí, vláda spouští přesvědčovací kampaň

Podle aktuálního průzkumu agentury IBRiS pro deník Rzeczpospolita vyplývá, že se chce nechat očkovat jen 47 procent Poláků. Na 44 procent je proti a 9 procent neví. Jako nejčastější důvod odmítnutí očkování lidé v průzkumu uvedli, že vakcína není bezpečná a že vznikla příliš rychle. Naopak nejčastějším důvodem pro očkování je, že vakcína dává naději na návrat k normálnímu životu.

Vláda už k očkování spustila informační kampaň. V prvním zveřejněném spotu „A ty se očkuješ pro koho?“ vystupují herci otec a syn Banasiukovi. Krátkých spotů bude víc a objeví se také billboardy. Už v polovině listopadu ministerstvo zdravotnictví spustilo kampaň na podporu nošení roušek.

Zdroj