Polsko tvrdí, že Česko v případě dohody o Turówu stáhne žalobu

5 měsíce starý 26

„Pokud bude dohoda úspěšně podepsána (…) česká strana okamžitě pošle soudu informaci, že spor byl vyřešen, a stáhne stížnost,“ prohlásila Moskwová.

Soudní dvůr EU loni v květnu nařídil Polsku předběžným opatřením zastavit těžbu v dole Turów. To však Poláci odmítají a zpochybňují i dopady na české území. Loni v září tak Varšavě Soudní dvůr EU uložil pokutu ve výši půl milionu eur denně.

Česká ministryně životního prostředí Hubáčková po úterní schůzce s Moskwovou ve Varšavě uvedla, že dohoda ohledně Turówa zatím uzavřena nebyla. Podrobnosti k několikahodinové diskusi o dokumentu, který má stanovit kompenzace škod, které provoz dolu způsobí na českém území, nesdělila. Jednání však označila za korektní.

Moskwová: Konec sporu je blízko

Podle Moskwové je konec sporu na dohled. „Nyní se ministryně Anna Hubáčková musí obrátit na svou koaliční vládu, aby ujednání schválila, a pak se případně vrátit s nějakými návrhy,“ citovala agentura PAP ze zmíněného rozhovoru Moskwové v Polském Radiu 1. „Pokud česká vláda schválí mé dohody s ministryní, smlouvu podepíšeme hned poté,“ dodala s tím, že by se jednalo o mezivládní smlouvu.

Obce v českém příhraničí už několik let bojují proti rozšíření dolu, obyvatelé se obávají ztráty zdrojů pitné vody, zvýšeného hluku i prašnosti. Důl zásobuje uhlím elektrárnu, která se nachází v jeho blízkosti a která je na polském trhu důležitým producentem elektrické energie.

Zdroj