Polští záchranáři vynesli dvě těla z dolu Zofiówka. Po přeživších pátrají

3 měsíce starý 93

V noci na neděli záchranáři vynesli na povrch prvního ze čtyř horníků, kteří byli ještě v sobotu nalezeni mrtví. Lékař konstatoval smrt šestatřicetiletého horníka, po kterém zůstaly dvě děti, napsala společnost o první potvrzené oběti. Dopoledne záchranáři vyzvedli i druhou oběť neštěstí. Známky života podle nich nejeví ani dva další lokalizovaní horníci, reportuje z místa redaktor ČT Pavel Habram. Pozůstalí jsou v péči lékařů a psychologů.

Při sobotním otřesu bylo v podzemí 52 horníků, z nichž 42 se dostalo na povrch vlastními silami. S deseti havíři nebyl žádný kontakt. Záchranáři v sobotu večer nalezli čtyři mrtvá těla. Po dalších šesti hornících se dál pátrá.

JSW patří také nedaleký černouhelný důl Pniówek, kde po středečním výbuchu metanu přišlo o život pět lidí a dalších sedm se pohřešuje. Záchranou operaci JSW v pátek ukončila s tím, že oblast, kde zůstalo pět báňských záchranářů a dva horníci, je příliš nebezpečná a vyslání dalších týmů by bylo nezodpovědné.

Polsko, které je z velké části závislé právě na uhlí, zažilo v posledních letech několik důlních neštěstí. Například loni v uhelném dole Myslowice-Wesola na jihu země při závalu zemřeli dva horníci. V roce 2018 při důlním neštěstí v dole Zofiówka zahynulo pět horníků.

Zdroj