Polyna se chystá na první závody a mluví trochu česky. Rodina si našla byt kousek od sportovní haly

4 měsíce starý 81

Rodinu malé gymnastky Polyny vyhnala z Ukrajiny ruská agrese. Ze země ujížděli autem několik dní, vyčerpaní se ocitli v neznámé zemi, které nerozuměli. Nejdříve bydleli u krajanky Olgy v Ostravě, následně se přestěhovali do bytu v Havířově, kde konečně mají soukromí. Polyna i její mladší Ema již umí několik českých vět, mamince Laryse dělá nový jazyk problémy.

Havířov 17:34 28. června 2022

Polyna trénuje s kamarádkou Klaudií | Foto: Andrea Čánová | Zdroj: Český rozhlas

Larysa i její tři dcery vypadají šťastně, když ukazují nový byt v cihlovém domě v Havířově. Konečně mají soukromí. Od posledního setkání je občas slyšet i čeština: „Tam je dětský pokoj, tam je ložnice,“ říká Polyna. Larysa byt našla přes centrum pomoci v Ostravě. Dobrovolníci jí dali tip na tento havířovský.

Druhý díl seriálu o rodině malé ukrajinské gymnastky Polyny

Co se změnilo v životě rodiny? Larysa cítí, že jsou samostatnější. Mladší dcery si už našly kamarádku Katku z vedlejšího bytu a také tady již chodí do školy.

„Polyna chodí v čtvrtou třídu a já v druhou třídu,“ hlásí školní aktuality nejmenší Ema česky. Na ní je nejvíce znát a vlastně i slyšet, jaké pokroky v novém jazyce dělá. Zato starostlivá matka Larysa s češtinou pořád bojuje, je to pro ni těžké. Směje se sama sobě, protože slova se naučí a pak je zapomene. Na co ale Larysa nezapomene, je ukrajinská pohostinnost. S díky odmítám brambory.

Radiožurnál v pondělí začíná vysílat týdenní časosběrný seriál o rodině malé ukrajinské gymnastky Polyny. Natáčeli jsme čtyři měsíce, abychom na konkrétním příběhu ukázali, jak se ukrajinským uprchlíkům postupně daří začlenit do života v Česku.

Larysa servíruje jídlo vyhladovělé Polyně, která přišla z tréninku. Larysa ví, že sport Polynu plně zaměstnává a je za to ráda. Děti proto nevnímají tak silně, co se děje na Ukrajině.

Když se zeptám na její příbuzné, na Larysina muže, hned lituji, že jsem takovou otázku položila. Larysa se rozpláče a popisuje, jak jí říkají, aby seděla, čekala, že vše brzy skončí, ona ale ví, že to brzy neskončí.

Hněvá se na světové politiky, kteří říkají, jak jsou s Ukrajinou, ale když je potřeba pomoci, začnou zdlouhavě přemýšlet a mezitím umírají lidé, kteří utéct nemohou.

Polyna cvičí s novou kamarádkou Klaudií. Nový domov našla poblíž havířovské sportovní haly | Foto: Andrea Čánová | Zdroj: Český rozhlas

Od splínu drží Larysu její děti: nejmladší Ema už chodí do plaveckého kroužku, nejstarší Vlada zkouší najít taneční oddíl a prostřední Polyna se chystá na první závody

Andrea Čánová

Zdroj