Pomáhá lidem s nejistotou za volantem, stačí na to jít s citem

5 měsíce starý 79

V DNEŠNÍM DÍLE SE MIMO JINÉ DOZVÍTE:

  • Co by se mělo změnit v českých autoškolách (7:10)
  • Jak dlouho trvá klientům naučit se, co potřebují (14:58)
  • Jak funguje Petrova služba Vyjezdi se (20:40)
  • S čím mají ženy za volantem často problémy (25:04)

Petr začal tak, že pomáhal členům své rodiny, když si potřebovali v oblasti řízení něco nacvičit. Nyní už druhým rokem nabízí své služby především v Praze a okolí, ale třeba také online. Jak říká, ke každému klientovi je potřeba přistupovat jinak.

Důležitá je komunikace na první lekci, a vlastně i před ní. Občas s klientem první hodinu jen prosedí v autě na parkovišti, jindy jedou do provozu, cvičí parkování nebo trénují napojování na dálnici.

Jeho klientkami jsou především ženy. Často jde o budoucí či čerstvé maminky, které jsou situací nuceny oprášit své staré dovednosti za volantem. Rodiče vyhledávají jeho služby třeba i z toho důvodu, že k jejich domu má záchranná služba dlouhý dojezdový čas. Potřebují mít tedy jistotu, že v případě nutnosti mohou své děti sami odvézt do nemocnice. Petr se však setkává i s nejistými řidiči, kteří čerstvě dokončili autoškolu.

V rámci své služby se snaží vždy rozklíčovat, z čeho plyne konkrétní strach řidiče, a postupně ho odbourat. Postup je vždy jiný. Někdo potřebuje nejdříve jít cestou teorie, jinému vyhovuje zkoušet a mít prostor chybovat. Ženy se podle Petra nejvíce bojí samy sebe, dostatečně si nedůvěřují a nevěří, že v krizové situaci zachovají klidnou hlavu a správný postup. I s tím se jim snaží Petr postupně pomáhat a ukazovat jim, že jsou schopné situaci správně uchopit a že to jde i bez stresu.

V rozhovoru se Petr také mluví o tom, co by se mu líbilo, aby se zlepšilo v českých autoškolách. Tvrdí, že kdyby v nich vše dělali správně, jeho služba by nemusela existovat. Pokud by se k žákům autoškol přistupovalo s větší empatií a kladlo se jim na srdce, že spěchat se nevyplácí, mohlo by být na silnicích o dost bezpečněji a příjemněji.

Petra velmi baví celý proces jeho práce a vždy je nadšený z výsledku. Tvrdí však, že řídit nutně nemusí každý, a je úplně v pořádku, pokud člověk za volant zasednout nechce.

Podcast o mateřství s Terezou Rakoušovou a jejími hosty. Dříve známý jako Pandemické matky sobě. I nyní rozebírá taje a záhady rodičovství. Vydejte se po stopách mateřství každou středu na Novinky.cz.

Zdroj