Pomoc uprchlíkům podle Okamury diskriminuje Čechy. „Nestoudný člověk,“ řekla Kovářová

4 měsíce starý 74

Rozdmýchávání závisti je nestoudné, prohlásila místopředsedkyně Sněmovny Věra Kovářová (STAN). Reagovala tak na vystoupení šéfa SPD Tomia Okamury, který kritizoval vládu za formy pomoci ukrajinským uprchlíkům. Stejně jako předseda KDU-ČSL a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) odmítla tvrzení opozice, že by vláda nemyslela na české občany. Okamura podle předsedy STAN Víta Rakušana šíří dezinformace.

„Ten, kdo rozdmychává závist, ten je opravdu nestoudným člověkem,“ prohlásila Kovářová. Uvedla to po projevu předsedy SPD, který mimo jiné prohlásil, že se vláda chová k ukrajinským uprchlíkům jako k vlastním občanům, zatímco k českým občanům se chová jako k cizím. „Snaha pomoci jedné skupině ohrožených osob vede k poškození a diskriminaci jiných sociálně slabých, v tomto případě našich vlastních českých občanů,“ uvedl také šéf SPD.

Proti Okamurovým tvrzením se ohradil rovněž ministr vnitra a předseda STAN Vít Rakušan. Odmítl například prohlášení, že by vláda chtěla ukrajinské uprchlíky v Česku natrvalo. Připomněl, že dočasnou ochranu mohou podle zákona požívat jen rok. „Pokud říkáme věty, které si tady vymýšlíme u toho pultíku, je to dezinformace,“ uvedl Rakušan. Poznamenal, že uprchlická krize není důsledek nouzového stavu, ale války ruského prezidenta Vladimira Putina proti Ukrajině.

Předseda SPD také označil za lživé vládní prohlášení, že nouzový stav neomezuje svobody českých občanů, neboť podle něho byla omezena svoboda projevu. Jurečka k tomu uvedl, že „pokud na sociálních sítích někdo cíleně lže a manipuluje s fakty, je to naprosto něco jiného než to, že má jiný názor“. Jurečka připomenul, že Okamura měl na svých sociálních sítích donedávna příspěvky podporující Putina vládnoucího zemi, kde na rozdíl od Západu neplatí, že je zaručena svoboda projevu i po přednesení tohoto projevu.

Okamura v reakci řekl, že KDU-ČSL provádí vlastizrádnou politiku. „Přestaňte lhát, my nemáme nic společného s Ruskem ani s Putinem,“ uvedl mimo jiné. Prohlásil, že si žádné příspěvky adorující Putina na svých profilech nesmazal. Přiznal ale, že správce jeho profilu dával na facebook i Putinovy citáty. Oznámil také, že SPD se už povedlo shromáždit potřebných 40 podpisů ke svolání mimořádné schůze k podnikání a financování vládního hnutí STAN. SPD má 20 poslanců, dalších 20 získalo pravděpodobně z opozičního hnutí ANO.

„Občané si nezaslouží politická divadla s nekonečně dlouhými projevy, pane předsedo Okamuro,“ uvedla Kovářová. „Žádné svobody pošlapány nejsou a nebudou, je to nesmysl. Vědí to i ti, kteří tyto fráze opakují,“ řekla Kovářové. Prohlásila také, že není pravda, že se vláda nestará o vlastní občany. Vláda podle místopředsedkyně Sněmovny podniká protiinflační kroky, které ale nejsou plošné, protože kabinet je nucen postupovat ekonomicky. Jurečka mimo jiné uvedl, že navrhne vládě valorizaci sociálních příspěvků. „Česká republika potřebuje v těchto dnech méně slov a více činů,“ dodala Kovářová.


Zdroj