Pomsta za Djokoviče? Srbská vláda odebrala australské firmě licence na těžbu lithia

3 měsíce starý 18

Vláda se podle Brnabičové ke kroku odhodlala kvůli týdny trvajícím protestům organizovaným ekologickými organizacemi.

„Splnili jsme všechny požadavky demonstrantů a s Rio Tintem v Srbsku skončili,” uvedla Brnabičová ve státní televizi RTS. Podle ní společnost Rio Tinto „neposkytla dostatečné informace ani místní komunitě, ani vládě” o dopadu projektu.

Rio Tinto začátkem tohoto týdne posunulo časový plán první těžby lithia v projektu v hodnotě 2,4 miliardy dolarů (51,3 miliardy Kč) poblíž města Loznica o jeden rok na rok 2027.

Britsko-australská firma to zdůvodnila zpožděním klíčových schvalovacích procesů. Ke čtvrtečnímu rozhodnutí vlády se společnost zatím nevyjádřila.

Rio Tinto během své 150 let dlouhé historie čelilo obviněním, že se na místech těžby dopouští korupce, ničení životního prostředí a porušování lidských práv, napsala agentura AP.

Lithium, které se používá v bateriích pro auta s pohonem na elektřinu, je pokládáno za kov budoucnosti vzhledem k tomu, že svět přechází na obnovitelné zdroje energie.

Tisíce lidí loni v obavě, že by těžba nenávratně znečistila pitnou vodu v oblasti Jadar na západě země, opakovaně na protest proti vládní podpoře projektu blokovaly silnice.

Požadovali, aby Rio Tinto zemi opustilo a už dříve přiměli místní zastupitelstvo zrušit plán na přidělení pozemků pro zamýšlený lithiový důl.

Djokovič demonstranty podpořil

Samotný Djokovič vyjádřil už v prosinci podporu demonstrantům proti těžení Rio Tinta v Srbsku.

Srbský tenista opustil v neděli Austrálii poté, co tamní soud rozhodl o tom, že Djokovič nebude moci zůstat po zásahu australského ministra pro imigraci Alexe Hawka v zemi a nebudou mu obnovena víza. Hrozí mu tak tříletý zákaz cestovat do Austrálie.

Rozhodnutí Austrálie v Srbsku vyvolalo velké pobouření. Srbský prezident Aleksandar Vučič dokonce hovořil o honu na čarodějnice. „Řekl jsem Novakovi, že už se nemůžu dočkat, až se vrátí do své země, kde je vždy vítán,” uvedl Vučič v neděli po vynesení definitivního verdiktu.

Novak Djoković na letišti v Melbourne

Foto: Loren Elliott, Reuters

Zdroj