Pondělí: Na Lvov dopadlo pět raket

5 měsíce starý 37

18. 4. 2022

 - Ruské síly "dokončují vytváření útočného uskupení" na východě a obnovily bojeschopnost a doplnily své rezervy v Doněcké a Tavrijské oblasti, uvedla ukrajinská armáda.

Podle nedávno zveřejněné operační zprávy generálního štábu ozbrojených sil na území Doněcké a Tavrijské oblasti ruské síly obnovily bojeschopnost a doplnily své rezervy, přičemž hlavní úsilí soustřeďují v oblastech osad Lyman, Kreminna, Popasna a Rubizhne a snaží se získat plnou kontrolu nad městem Mariupol.

Očekává se také, že ruské síly "budou pokračovat v boji, aby dosáhly administrativních hranic Chersonské oblasti", uvedli představitelé.

V Doněcké a Luhanské oblasti Ukrajina podle zprávy odrazila 12 ruských útoků, zničila deset tanků, patnáct obrněných jednotek a pět vozidel a také pět nepřátelských dělostřeleckých systémů. Ukrajinské letectvo zasáhlo pět vzdušných cílů: jedno letadlo, tři vrtulníky a jeden bezpilotní letoun, dodala.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij vyzval amerického prezidenta Joea Bidena k návštěvě Ukrajiny.

"Myslím, že to udělá," odpověděl Zelenskyj na otázku, zda ví o nějakých plánech na návštěvu amerického prezidenta, během rozsáhlého rozhovoru pro CNN vysílaného v neděli. "Ale je to samozřejmě jeho rozhodnutí a [záleží] samozřejmě na bezpečnostní situaci. Ale myslím si, že je to vůdce Spojených států, a proto by se sem měl přijet podívat."

Biden ve čtvrtek novinářům řekl, že USA se brzy rozhodnou, zda na Ukrajinu vyšlou vysokého úředníka jako projev podpory, ale zdroje agentury Reuters naznačily, že administrativa zvažuje ministra obrany Lloyda Austina nebo ministra zahraničí Antonyho Blinkena.

- Zpoždění dodávek zbraní ze Západu dává Rusku "povolení připravovat Ukrajince o život": Zelenskij

Ukrajinský prezident Zelenskyj ve svém nočním celonárodním projevu vyzval k poskytnutí dalších zbraní a označil "každé zpoždění" za "povolení Rusku brát životy Ukrajinců".

Děláme vše pro zajištění obrany. Jsme v neustálém kontaktu s partnery. Jsme vděčni těm, kteří opravdu pomáhají vším, čím mohou. Ale ti, kdo mají zbraně a munici, které potřebujeme, a otálejí s jejich poskytnutím, musí vědět, že osud této bitvy závisí i na nich. Osud lidí, kteří mohou být zachráněni.

Skončil 53. den války a my už 53 dní čekáme na odpovědi na některé body našich dotazů na zbraně. A některé odpovědi jsou formulovány tak, že dodávky mohou začít až v květnu.

V takových případech mluvím přímo: každé zdržení dodávek zbraní, každé politické zdržení je pro Rusko povolením připravovat Ukrajince o život. Tak si to Rusko vykládá. Ve skutečnosti by tomu tak být nemělo."


- Ukrajina zahájila proces vstupu do EU

Ukrajina vyplnila dotazník, který bude východiskem pro rozhodování Evropské unie o jejím členství.

"Dnes mohu říci, že dokument byl ukrajinskou stranou dokončen," řekl v neděli večer ukrajinské veřejnoprávní televizi Ihor Žovkva, zástupce vedoucího kanceláře prezidenta Volodymyra Zelenského.

Dodal, že Evropská komise bude muset vydat doporučení o tom, zda Ukrajina splňuje nezbytná kritéria členství.

"Očekáváme, že doporučení ... bude kladné, a pak bude rozhodování  na straně členských států EU."

Žovkva dodal, že Ukrajina očekává, že status kandidátské země pro vstup do EU získá v červnu na plánovaném zasedání Evropské rady.

Evropská rada se má sejít 23.-24. června, jak vyplývá z harmonogramu zasedání Rady na jejích internetových stránkách.

"Dále bude třeba zahájit přístupové rozhovory. A jakmile tyto rozhovory povedeme, můžeme již hovořit o plnohodnotném členství Ukrajiny v EU," uvedla Žovkva.

- Mariupolští bojovníci ignorují požadavek na kapitulaci

 
Ukrajina se vyjádřila, že její síly budou v obléhaném přístavním městě Mariupol "bojovat až do konce" poté, co vypršelo ruské ultimátum, aby se tamní zbývající ukrajinské jednotky vzdaly.

Moskva se tak přibližuje k úplné kontrole nad městem, což by bylo její největší vítězství od únorové invaze na Ukrajinu. Neustálé bombardování a pouliční boje zanechaly velkou část města zničenou  a podle ukrajinských odhadů zahynulo nejméně 21 000 lidí.

"Město stále nepadlo," řekl premiér Denys Šmyhal několik hodin poté, co vypršela lhůta, kterou Moskva stanovila bojovníkům ukrytým a obklíčeným v rozlehlých ocelárnách připomínajících pevnosti, aby se vzdali. "Stále jsou tam naše vojenské síly, naši vojáci. Budou tedy bojovat až do konce."

- Ruské síly uzavřou Mariupol a zavedou systém propustek pro vstup a výstup, říká poradce starosty

Poté, co se ukrajinští bojovníci odmítli vzdát města Mariupol, ruské jednotky údajně v pondělí uzavřou město pro vstup a výstup a těm, kteří zůstanou, vydají "propustky pro pohyb", uvedl poradce starosty.

Petro Andriuščenko to v neděli uvedl v aktuálním sdělení prostřednictvím aplikace pro zasílání zpráv Telegram a sdílel fotografii, na které se zdálo, že je vidět fronta lidí čekajících na propustky.

"Stovky občanů musí stát ve frontě na propustku, bez které se příští týden nebude možné nejen pohybovat mezi jednotlivými čtvrtěmi města, ale ani být na ulici," uvedl.

Andriuščenko naznačil, že okupační síly pravděpodobně shromažďují informace o těch, kteří ve městě zůstávají, nebo je filtrují.

- Obyvatelé Luhanska byli vyzváni k okamžité evakuaci

Obyvatelé Luhanské oblasti na východě Ukrajiny byli vyzváni k okamžité evakuaci.

Náčelník hlavní vojenské správy regionu Sergej Gajdaj tvrdil, že "rozhodnutí je na vás", ale varoval, že hřbitov se "den ode dne zvětšuje".

"Příští týden může být obtížný. Možná [to] bude naposledy, kdy máme ještě šanci vás zachránit," uvedl v neděli pozdě večer v prohlášení náčelník Luhanské oblastní vojenské správy Sergej Gajdaj.

- Zelenskij ve svém nočním  projevu   prohlásil, že oblasti Cherson a Záporoží na jihu Ukrajiny byly převedeny do "rublové zóny" a podřízeny ruské správě. Ukrajinský prezident uvedl, že Rusko v těchto územích postupuje po vzoru tzv. separatistických republik DLR a LLR.

- Druhý britský voják bojující na straně ukrajinské armády byl po zajetí v Mariupolu předveden v ruské televizi. Osmačtyřicetiletý Shaun Pinner uvedl, že bojoval po boku ukrajinské námořní pěchoty.

- V důsledku ruské cenzury nezávislých zpravodajských médií a zákazu sociálních sítí, jako jsou Twitter, Facebook a Instagram, se aplikace pro zasílání zpráv Telegram stala největším zbývajícím zdrojem neomezených informací, píše New York Times.

Podle analytické společnosti Sensor Tower je od začátku války nejstahovanější aplikací v Rusku s přibližně 4,4 miliony stažení, cituje publikace.

"Je to jeden z mála zbývajících kanálů, kde můžete přijímat informace," řekla listu ruská novinářka Farida Rustamová.

- Nová série ruských náletů o víkendu připomněla, že válka v ukrajinském hlavním městě zdaleka neskončila, přestože se v posledních dnech do ulic vrací normálnější život.
 

- Zelenskij uvedl, že pozval francouzského prezidenta Emmanuela Macrona na návštěvu Ukrajiny, aby se na vlastní oči přesvědčil o důkazech, že se ruské síly dopustily "genocidy", což je termín, jehož používání se Macron vyhýbá.

- Předsedkyně Evropské komise vyzval členské státy, aby "rychle" dodaly Ukrajině zbraňové systémy, a naznačia, že další kolo sankcí EU by mohlo být zaměřeno na mocnou ruskou banku Sberbank.

- Výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu Kristalina Georgievová uvedla, že měla s ukrajinským prezidentem "velmi dobrý rozhovor". Dodala: "Pokračující ekonomická podpora ze strany ukrajinských partnerů je nezbytná k položení základů pro obnovu moderní konkurenceschopné Ukrajiny."

- Agentura OSN pro uprchlíky uvedla, že od únorové invaze Ruska opustilo zemi 4 869 019 Ukrajinců, uvedl v neděli šéf Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky Filippo Grandi's.

- Oleg Synegubov, šéf charkovské oblastní správy, uvedl, že ukrajinské síly úspěšně vytlačují Rusy zpět na východ města a že bylo osvobozeno několik vesnic.

- Při ostřelování východoukrajinského města Zolote byli v neděli zabiti nejméně dva lidé a čtyři zraněni, uvedl místní gubernátor.

- Zelenskij zdůraznil, že Ukrajina není ochotna vzdát se území na východě, aby ukončila válku s Ruskem, a připustil, že bitva o východ země může ovlivnit celý průběh války.

Zdroj