„Pořád jen přibržďujeme rozjetý náklaďák.“ Reagujeme o čtyři měsíce později, říkají odborníci

4 měsíce starý 5

Pořád jedeme systémem brzda-plyn, musíme na to ale inteligentně. Tvrdí to odborníci, kteří se shodli, že vláda měla zavřít firmy dokud to ještě šlo. Neshodli se ale na tom, jak by měla vypadat opatření proti šíření koronaviru. Epidemiolog Jiří Beran uvedl, že smysl dávají cílená opatření. Nechápe, proč by lidé nemohli jet na Velikonoce na chalupu. Člen poradního týmu vlády a epidemiolog Petr Smejkal uvedl, že se snad jedná o poslední lockdown, který je ale stále nutný. Odborníci se shodli, že nechápou, proč vláda neuzavřela firmy.

Epidemiolog Petr Smejkal v pořadu Partie Terezie Tománkové uvedl, že uzavření podniků přes Velikonoce už není ve hře, ačkoliv to jeho tým vládě důrazně doporučoval „Rozvolnění je reálné. Záleží, jak dopadnou Velikonoce. Mám z nich strach, ale možné je, že některé podniky nepojedou na maximum. Ale úplné uzavření už není ve hře, ačkoliv jsme to doporučovali,“ řekl Smejkal. „Nejhorší by bylo, kdyby se všichni někam rozjeli, to si letos musíme odpustit,“ dodal-

Jeho kolega Jiří Beran ale tvrdí, že celoplošná opatření jsou nesmyslná. „Mně to smysl nedává, já jsem si vytáhl data, která nám ukazují, že jsme někdy okolo poloviny listopadu, než jsme začali očkovat, měli zhruba 103 obětí denně, teď umírá 180 lidí za den,“ upozornil Beran. „Já bych postupoval cíleně, na ohroženou populaci. Snažil bych se použít maximum očkovacích látek právě na tyto skupiny. Neporovnává se hlavní cíl zabránit úmrtím, pořád se bavíme o počtech nakažených, musíme všechna opatření nastavit tak, aby snížila počty zemřelých,“ dodal Beran s tím, že „lockdown, nelockdown, počet zemřelých se stále zvyšuje.“

„Počty zemřelých rostou z jiných důvodů, máme tady ty mutace, kterého jsou nakažlivější a nyní prokazatelně i smrtnější. Lidé navíc umírají i lidé s komplikacemi,“ oponuje Beranovi Smejkal.

S pokračováním opatření souhlasí i intenzivista Martin Balík. „Musí se snížit zátěž pro zdravotní systém, pak je prioritou dostat děti do škol. Nevím, zda je smysluplný, aby lidé nemohli na chalupu, ale rozvolnění není alespoň přes Velikonoce na místě,“ řekl Balík. Na vině při úmrtích je v současnosti především různé bakteriální superinfekce, které jsou dané zátěží toho systému. Ke zlepšení situace by mělo dojít v dubnu, v některých okresech už ke zlepšení dochází už teď,“ řekl Balík.

Prezident České lékařské komory Milan Kubek uvedl, že se podcenila situace začátkem března. „Kdybychom začátkem března zavřeli na dva týdny fabriky, tak jsme mohli mít hezčí Velikonoce,“ uvedl Kubek. „My ale tu pandemii jen přibržďujeme a ona je ale jako velké, těžké nákladní auto, přeplněné virem,“ dodal s tím, že lockdown je sice tvrdý, ale pořád jen napůl funkční. Připomněl také Portugalsko, které se svými tvrdými opatřeními a uzavřením průmyslu uspělo.

„Chtěl bych požádat všechny, aby ještě vydrželi. Jsme vlastně ve čtvrté vlně, která je zatím nejhorší. Nikdy jsme nevydrželi dostatečně dlouho, aby se to stihlo trochu stabilizovat. Lidé jako pan docent Balík prostě už jen zvládají následné průšvihy, klíčová jsou ale politická opatření, která musíme dodržovat,“ vyzval Kubek.

„My už strašně dlouho jedeme brzda-plyn. Pokud firmy netestovali do nynějška, tak je to špatně. Firmy jsou odvětvím, které se nezastavily. Chápu, že je ekonomika důležitá, ale musíme se soustředit na inteligentní řízení epidemie. Jsme tři nebo čtyři měsíce za tím, co dělá zbytek světa,“ řekl epidemiolog z pražského IKEMu Petr Smejkal s tím, že možnost, že by se stal ministrem zdravotnictví v tuto chvíli není na stole.

Některé části opatření nechápe ani Milan Kubek. „Když zastavujete parník, tak to chvíli trvá. Jsou věci v těch uzávěrách, která nedávají smysl. Pohřbili jsme třeba vzdělávání mezi 9 a 19 rokem věku, což absolutně nechápu,“ dodal Kubek.

Zdroj