Pořadatel demonstrace musí soudu vysvětlit, co udělal se statisícovými dary

2 měsíce starý 34

 Aktuálně.cz, Radek Bartoníček

Ladislav Vrabel považuje 70 tisíc lidí, kteří o víkendu protestovali na Václavském náměstí proti vládě, za svůj velký úspěch. Ve videu, které odvysílal ve čtvrtek večer tisícům svých fanoušků na Facebooku, poděkoval za to, že mu poslali už zhruba půl milionu korun.

Chlubil se, že poskytl rozhovor ruské televizi a omluvil se Rusům jménem všech Čechů za vládu Petra Fialy. Vrabel také tvrdí, že ruské propagandě řekl, že Rusko je skvělá země a Vladimir Putin je dobrý politik. 

Zároveň prohlásil, že stačí, když nashromáždí pod peticí podpisy více lidí, než kolik jich volilo strany současné vlády, a prezident kabinet odvolá. Takovou pravomoc přitom podle ústavy nemá. Vrabel tvrdí, že pak si on a jeho příznivci dosadí vlastní "vládu odborníků". A fanoušky pobízí, aby mu poslali další peníze.

Muž tvrdí, že vybírané peníze půjdou výhradě na další protestní akce a sám si vydělává podnikáním v realitách v Srbsku. Aktuálně.cz ale už informovalo, že dluží zhruba tři miliony korun, část z nich i dvacet let. Protože je v insolvenci, je povinen veškeré své příjmy přiznat a poslat na splacení závazků. Insolvenční správce ale Aktuálně.cz potvrdil, že Vrabel u soudu oficiálně prohlašuje, že nevydělává nic. A své dluhy tak nesplácí.

Krajský soud v Českých Budějovicích nyní na základě odhalení Aktuálně.cz předvolal Vrabela k vysvětlení. Má objasnit, jak s dary nakládá. Peníze směřují na soukromý účet jeho ženy vedený u České spořitelny. Soud muže podezřívá z toho, že peníze používá pro svou potřebu, aniž by jimi splácel dluhy, a tím porušuje zákon. Soudce chce vidět i doklady o jeho podnikání s realitami, o kterém mluvil s reportéry Aktuálně.cz. I tyto případné příjmy by totiž musel poslat na splácení dluhů.

"Buď dorazí, nebo ho předvede policie"

"Musí vydat dary či jiné své mimořádné příjmy jako mimořádné splátky. Pokud tedy takové příjmy má (a vše zatím vede spíše k přesvědčení, že to vyloučit nelze), je jeho zákonnou povinností to insolvenčnímu správci obratem sdělit," napsal v rozhodnutí soudce Zdeněk Strnad.

Soudce upozornil, že Vrabelovi hrozí v případě, že povinnosti porušil, nejen sankce podle insolvenčního zákona, ale i podle trestního práva. Na konec září nařídil jednání, kterého se Vrabel musí zúčastnit. V opačném případě bude následovat policejní předvedení k soudu a padesátitisícová pokuta. 

Insolvenční správce Martin Koubek se původně pokoušel dosáhnout i toho, aby soud účet Vrabelovy ženy zablokoval. Jako podklad přiložil text Aktuálně.cz. Podle soudce ale zatím není dost důkazů, že Vrabel účet používá k podvádění svých věřitelů. "Počínání dlužníka v každém případě vzbuzuje mnohé pochybnosti, přinejmenším o jeho poctivém záměru v oddlužení," podotkl Strnad.

Vrabel uvedl, že dary plánuje převést na nově zřízený transparentní účet. I ten je na jméno jeho ženy. Sám státu 20 let dluží za sociální pojištění, VZP neplatil zdravotní pojištění od roku 2000. Neuhradil ani pokuty za jízdu načerno českobudějovickou hromadnou dopravou, některé ještě z roku 1999. Nesplatil úvěr od Komerční banky, nehradil poplatky za popelnice nebo elektřinu. A 200 tisíc dluží i miliardáři Karlu Janečkovi.

"Insolvence je kvůli neplnění závazků zralá na zrušení," řekl Aktuálně.cz insolvenční správce. Vrabel dluhy měsíce nesplácí. Jediných 30 tisíc přišlo z účtu jeho ženy po konání víkendové demonstrace.

Dokud Vrabelova insolvence neskončí, exekutoři na něj v celkem 27 řízeních ale ze zákona nemohou. Vrabel fanouškům řekl, že státu peníze, které dluží, nechybí. Zároveň plánuje další demonstrace po celém Česku. "Chceme udělat největší demonstraci, která kdy v životě byla," dodal Vrabel s tím, že záznam vystupujících plánuje vysílat po celém Česku. Na víkendové demonstraci mnozí z nich velebili Rusko. 

Policie: Nepřihlásili se nám podvedení

Zákon vymezuje, že sbírku může dělat jen právnická osoba a vyhradit k tomu musí speciální účet. Ani jedno Vrabel nesplnil. Dohled nad sbírkami má v Praze magistrát, který má porušení paragrafů pokutovat. Ten se ale v tomto případě odpovědnosti zříká, tvrdí, že se na tento případ zákon nevztahuje.

"Získávání finančních příspěvků od veřejnosti fyzickou osobu nelze podle zákona považovat za konání veřejné sbírky. Pokud taková osoba vybírá peníze na domnělou sbírku a využívá je následně pro svůj prospěch, je nutné se obrátit na policii," tvrdí mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Ani policie ale dosud Vrabelovu sbírku neprověřuje. Vrabel používá v textu na svém oficiálním webu jen vágní formulaci, že lidé mohou "finančně podpořit demonstraci".

"Trestní zákoník je poměrně explicitní ve vztahu k definici podvodu. Mimo jiné je třeba dokázat, že podporovatel byl skutečně uveden v omyl a bylo mu sděleno zcela odlišné využití finančních prostředků, nežli ke kterému skutečně došlo. Pokud je základem sbírky podpora konkrétní osoby s politickými preferencemi, pak je čistě na dárcích, jakou výši a zda vůbec tuto filozofii podpoří," uvedl mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík.

Detektivům se navíc nepřihlásili podvedení. "Pokud se však kdokoliv cítí podveden a vnímá, že byli zneužity jeho finanční prostředky, pak se může obrátit na jakoukoliv služebnu Policie ČR a konkrétním případem se budeme zabývat," dodal Moravčík.

VIDEO: Demonstrace v Praze (3. 9. 2022)

Zdroj