Pořadatelé dnes vyhlásí nejlepší tuzemské designéry roku 2022

2 měsíce starý 15

foto Ilustrační foto - Ceny Czech Grand Design za rok 2021 byly vyhlášeny 22. března 2022 v Praze. Do Síně slávy českého designu vstoupila Liběna Rochová.

Praha - V pražském Centru architektury a městského plánování budou dnes večer vyhlášeni letošní držitelé Cen Czech Grand Design. Pořadatelé vyhlásí nejlepší tuzemské počiny z oborů módy, šperku, grafiky, fotografie či produktového designu a také absolutního vítěze napříč obory Grand designér roku. Před rokem se jimi stala dvojice tvůrců Roman Vrtiška a Vladimír Žák a do Síně slávy českého designu vstoupila Liběna Rochová.

Ta má letos šanci získat cenu v kategorii móda. S ní jsou nominováni Zuzana Kubíčková za kolekci Couture 2022/23, s níž oslavila deset let od založení vlastního ateliéru, a Zoltán Tóth s oděvy Labora23, na nichž mladý designér spolupracoval s krejčovským ateliérem SALONč4 a designérkou doplňků Alex Monhartovou.

V kategorii Designér roku porotu nejvíce zaujala elegantní kolekce sedacího nábytku Hide and Seek navržená duem Lexová & Smetana pro českou firmu Polstrin, tvarově i technologicky inovativní vázy Barzoj z dílny designéra Daniela Piršče a postel Libra, kterou designér Jan Plecháč navrhl pro českého výrobce Johann Malle.

Cílem ocenění je upozornit na mimořádné činy v designu, ocenit a medializovat práci konkrétních tvůrců a pomoci veřejnosti v lepší orientaci v českém designu. Podobu ceny, kterou vítězové při slavnostním večeru získávají, navrhují vždy držitelé titulu Grand designér roku z předchozího ročníku. Vrtiška a Žák navrhli cenu v podobě řehtačky. "Skrze jednoduchou, ale sofistikovanou technologii a vybrané ladění umožní vítězi, jakkoli introvertní povahy je, projevit v okamžik výhry maximální pocit štěstí," uvedli pořadatelé.

Zdroj