Porážka premiéra Janši. Volby ve Slovinsku vyhrálo liberálně zelené hnutí, ukazují první odhady

3 měsíce starý 132

Nedělní parlamentní volby ve Slovinsku podle prvních odhadů překvapivě jasně vyhrálo liberálně zelené Hnutí Svoboda s 35,8 procenta hlasů. Druhá skončila Slovinská demokratická strana dosavadního premiéra Janeze Janši s 22,5 procenta. Vládnoucí uskupení už podle agentury APA uznalo porážku a Janša, kterého kritici označují za pravicového populistu, tak podle všeho v čele vlády 2,1 milionové země brzy skončí.

Lublaň 21:14 24. dubna 2022

Robert Golob, předseda liberálně zeleného Hnutí Svoboda | Foto: Borut Zivulovic | Zdroj: Reuters

Hnutí Svoboda vedené politickým nováčkem a někdejším vrcholným manažerem Robertem Golobem se parlamentních voleb účastnilo poprvé a hned v nich s výrazným odstupem zvítězilo. Pokud se odhady zveřejněné televizí RTV Slovenija potvrdí, získá Hnutí Svoboda o poznání více, než očekávaly předvolební průzkumy. Ten páteční mu dával šanci na necelých 28 procent hlasů.

Slovinci míří k parlamentním volbám. Průzkumy favorizují stranu současného premiéra Janši

Číst článek

Naopak u Slovinské demokratické strany se zřejmě průzkumy tolik nemýlily. Straně předpovídaly kolem 24 procent hlasů. Její místopředseda Aleš Hojs už uznal porážku a gratuloval vítěznému hnutí. „Je zřejmé, že lidé znovu vsadili na novou tvář,“ poznamenal v narážce na pětapadesátiletého Goloba.

Pro sestavení nové vlády bude Hnutí Svoboda nejspíš potřebovat koaliční partnery. Jejich hledání by mělo usnadnit to, že už před volbami dala dvojice hlavních levicově orientovaných stran najevo, že s Janšou po volbách určitě spolupracovat nebudou. Pro sociální demokracii podle odhadů hlasovalo 6,6 procenta voličů, pro Levici 4,4 procenta.

Současný slovinský premiér Janez Janša, Slovinská demokratická strana | Foto: Borut Zivulovic | Zdroj: Reuters

Do parlamentu se dostane i křesťanskodemokratické a dosud koaliční Nové Slovinsko se 6,8 procenta.

První odhady francouzských prezidentských voleb. Macron obhájil post v Elysejském paláci

Číst článek

Žádné další uskupení zřejmě čtyřprocentní hranici nutnou pro vstup do parlamentu nepřekoná. Díky tomu by si Hnutí Svoboda v 90členném zákonodárném sboru mohlo přijít na 42 křesel, Slovinská demokratická strana na 26, Nové Slovinsko na osm, sociální demokracie na sedm a Levice na pět. Dosud bylo v parlamentu devět stran.

Janšovi kritici vyčítají, že kopíruje autoritářský styl vládnutí maďarského premiéra Viktora Orbána, a podrývá demokratické principy. Janša, mezi jehož politické vzory patří i bývalý americký prezident Donald Trump, tato obvinění odmítá.

Premiérem byl už v letech 2004-2008 a 2012-2013. Nyní balkánskou zemi vede od roku 2020.

ČTK

Zdroj