Porota uznala bývalého policistu Chauvina vinným za zabití George Floyda v několika bodech

1 měsíc starý 14

Bývalý policista Derek Chauvin je vinen z vraždy Afroameričana George Floyda. Rozhodla o tom porota soudu v Minneapolisu, vinu uznala ve všech částech obžaloby. Záleží na soudci, jaký Chauvinovi určí trest, hrozí mu až 40 let. Trest má soudce oznámit nejdřív za osm týdnů. Do té doby se může obhajoba odvolat. Floyd zemřel loni v květnu poté, co mu policista klečel při zatýkání na krku. Smrt vyvolala protesty proti rasismu napříč Spojenými státy.

Minneapolis 23:23 20. 4. 2021(Aktualizováno: 23:55 20. 4. 2021)

Kresba ze soudu s bývalým policistou Derekem Chauvinem zachycuje obžalovaného, jak sleduje záběry ze zásahu proti Georgi Floydovi | Foto: Jane Rosenberg | Zdroj: Reuters

Obžaloba tvrdila, že Chauvin jednal při zatýkání Floyda lehkovážně, neřídil se výcvikem a přímo tak zapříčinil Floydovo úmrtí. Obhajoba naopak říkala, že se jen snažil dostat pod kontrolu mnohem silnějšího zatýkaného, který odmítal se strážníky spolupracovat. Floydovo úmrtí přičítá obhajoba především jeho dlouhodobému zdravotnímu stavu, drogám, které mu našli vyšetřovatelé v krvi, či otravě oxidem uhelnatým, který podle ní vycházel z výfuku nedaleko stojícího nastartovaného auta.

Derek Chauvin v případu smrti George Floyda

- vražda 2. stupně - vinen
- vražda 3. stupně - vinen
- zabití 2. stupně - vinen

— Jan Kaliba (@JanKaliba) April 20, 2021

Porotoa Chauvina shledala vinným ve dvou různě vážným obvinění z vraždy a jednomu ze zabití. Porota se odebrala k jednání po pondělních závěrečných řečech. Po dobu rozhodování byla ubytována společně v hotelu a soudce její členy vyzval, aby případ posuzovali pouze podle skutečností, které vyslechli v soudní síni, a nesledovali žádné zpravodajství. Dvanáct porotců v pondělí jednalo čtyři hodiny a v projednávání pokračovali také v úterý. Při rozhodování se opírali o důkazní materiály v podobě videí a o výpovědi 45 svědků, včetně kolemjdoucích, policistů a lékařů.

Podle zdrojů agentury AP prezident Joe Biden přemýšlí, zda a jak po rozhodnutí poroty oslovit Američany ve speciálním projevu. V úterý šéf Bílého domu řekl, že se modlí za správný rozsudek. Federální vláda rovněž zvažuje, zda v případě rozhodnutí o Chauvinově nevině nevyšle do Minneapolisu speciálně vycvičené pracovníky ministerstva spravedlnosti, aby se pokusili zklidnit případný hněv místní černošské komunity.

jkb, ČTK

Zdroj