Portugalsko zakázalo cesty do Lisabonu a z něj

1 měsíc starý 14

„Uvědomujeme si, že (zákaz cestování) není lehce snesitelný a lidé ho nechtějí, ale cítíme, že je nutné ochránit zbytek země," uvedla vládní mluvčí Mariana Vieirová. První zákaz začne platit v pátek odpoledne a bude trvat do pondělního rána.

Omezení se nebude vztahovat na lety na lisabonské letiště a na pracovní cesty. Mluvčí dodala, že zahájení další fáze rozvolňování je kvůli sílícímu výskytu koronaviru velice obtížné. Nová etapa uvolnění opatření byla naplánována na příští týden.

Úřady ve čtvrtek informovaly, že za posledních 24 hodin bylo diagnostikováno 1233 nových případů nákazy koronavirem. Na Lisabon a okolí, kde žije zhruba čtvrtina Portugalců, připadají dvě třetiny nových případů. Přibyla také dvě úmrtí spojená s nákazou. V Lisabonu bylo zaznamenáno 254 případů nákazy za posledních 14 dní na 100 tisíc obyvatel, ve zbytku země tento ukazatel činí 90. Podle vlády v Lisabonu je situace horší také kvůli výskytu indické varianty delta.

Částečně je naočkována skoro polovina obyvatel

Počet hospitalizovaných v zemi roste zatím jen mírně a nemocnice nejsou pod tlakem. Dvě velké nemocnice v hlavním městě ale otevřely nová oddělení pro nakažené pacienty. Lisabonská radnice chce epidemickou situaci řešit posílením očkování, a proto výrazně prodlouží provozní dobu očkovacích center. Ministerstvo zdravotnictví také snížilo dobu mezi podáním první a druhé dávky vakcíny od společnosti AstraZeneca.

V Portugalsku bylo dosud zaznamenáno 862 tisíců případů nákazy koronavirem a zhruba 17 tisíc úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19. Nejhorší byla epidemická situace v zemi na konci ledna a na začátku února, kdy přibývalo i mnoho tisíc nových případů infekce denně a nemocnicím hrozil nedostatek lůžek s intenzivní péčí.

Portugalsko, které má podobně velkou populaci jako Česká republika, zatím naočkovalo 42 procent svých obyvatel první dávkou koronavirové vakcíny, druhou dávku má 25 procent. V Česku je naočkováno první dávkou 43 procent obyvatel a druhou dávkou 21 procent.

Lisabon

Foto: Profimedia.cz

Zdroj