Posádka vrtulníku s Kellnerem měla na pomoc čekat šest hodin

3 měsíce starý 12

Trosky vrtulníku, v němž zahynul Petr Kellner se čtyřmi dalšími lidmi | FOTO: Alaska Mountain Rescue Group

Nad sobotní nehodou vrtulníku, při které zahynulo pět lidí včetně podnikatele Petra Kellnera, se stále objevují otazníky. Nezvěstný stroj měl podle Národního úřadu pro bezpečnost v dopravě (NTSB) provozovatel nahlásit až po dvou hodinách. Vyšetřovatelé také řeší otázku, proč bylo tělo pilota nalezeno mimo helikoptéru, zatímco ostatní pasažéry nalezli záchranáři uvnitř zříceného vrtulníku.

Poslední signál měl vrtulník vyslat v sobotu 18:35 tamního času, tedy v neděli 4:35 SELČ. Provozovala stroje – společnost Soloy Helicopters – ale měla problém nahlásit záchranářům až zhruba o půl deváté večer, informoval web deníku Anchorage Daily Mail. Pomoc tak na místo nehody dorazila až po asi šesti hodinách od doby, kdy helikoptéra přestala vysílat signál.

Dále čtěte

Twitter / Bloomberg Wealth

Při nehodě vrtulníku na Aljašce zemřel nejbohatší Čech Petr Kellner

Při nehodě vrtulníku na Aljašce zemřel nejbohatší Čech Petr Kellner. S odvoláním na tamní policii to uvedla agentura AP. K nehodě došlo v sobotu ...

číst článek »

Podle vyšetřovatelů ve firmě nikdo nevěděl, že by přerušení signálu mohlo znamenat nějaký problém. Prodleva v nahlášení však podle šéfa aljašské NTSB Clinta Johnsona nemusí nutně znamenat, že někdo udělal chybu. Na takové závěry je dle jeho slov ještě brzy.

Jediným přeživším tragédie je snowboardista a fotografa David Horváth. Zda ale mohl přežít i někdo jiný, zatím není jasné. „Nebudeme a nemůžeme spekulovat o tom, zda kromě Horvátha mohl přežít havárii i někdo další,“ uvedl Johnson s tím, že je potřeba ještě promluvit s přeživším a získat odborné posudky lékařů. Do té doby vyšetřovatelé nejsou schopni nic říct.

Horvát však stále zůstává ve vážném stavu v nemocnici v aljašské metropoli Anchorage. Mluvčí zdravotnického zařízení zatím nemá informaci o tom, zda již byl český fotograf schopen mluvit s vyšetřovateli.

Už na začátku týdne se objevila informace, že francouzský Úřad pro bezpečnost civilního letectví (BEA) eviduje informace americké Národní rady pro bezpečnost dopravy (NTSB) o dřívější nehodě vrtulníku stejného výrobce i typu, jako byl ten, který havaroval s Petrem Kellnerem. Možnosti, že jde o ten samý stroj, nasvědčují shody v údajích o registraci.

Při nehodě ze 3. srpna 2017 na Aljašce u zlatého dolu Pogo Mine 60 km severovýchodně od města Delta Junction daná helikoptéra během přistávání na štěrkové cestě zavadila o vrtnou soustavu. Nehoda se tenkrát obešla bez zranění, ale pro stroj měla „podstatné důsledky“, stojí v přehledu základních informací o dané starší nehodě.

Zdroj